SpaceX, gezegenler arası roketi BFR’ın inşası için resmi izni aldı

SpaceX, gezegenler arası roketi BFR'ın inşası için resmi izni aldı
2020’li yılların ortalarında kızıl gezegen Mars’a ilk insanları göndermeyi hedefleyen Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, bildiğiniz gibi bu tarihi görevler için dünyanın en büyük roketini üretmeye hazırlanıyor. Şu an için bu dev roketi BFR kod adıyla isimlendiren SpaceX, roketin inşasının başlaması için gerekli olan resmi izinleri de Los Angeles belediyesinden nihayet almayı başardı.

Los Angeles Belediye Meclisi tarafından 11-0’lık oy üstünlüğüyle onaylanan projeye göre SpaceX tam 10 yıl boyunca Los Angeles Limanı’nda üretim iznine sahip olacak. Bununla beraber şirket inşa süresi boyunca Los Angeles belediyesine yıllık 1.38 milyon dolarlık kira ödeyecek. 10 yıllık süreç sona erdiğindeyse SpaceX’in 10’ar yıldan iki kez yani toplamda 20 yıllık daha uzatma izni olacak.

Elon Musk’ın gezegeneler arası taşıma sistemini Los Angeles’ta üretecek olması aynı zamanda belediye başkanı ve meclis üyeleri tarafından da oldukça olumlu karşılanıyor. Bu durumun şehir için çok şey ifade ettiğini belirten Meclis üyesi Joe Buscaino,”SpaceX’in üretim merkezi adeta bir inovasyon merkezi olacak. Yıllar önce amcam Joe, burada gemiler üretirdi. Şimdiyse meclisin de desteğiyle beraber Los Angeles Limanı’nda uzay gemileri üreteceğiz.” sözlerini kullanıyor.

İnsanlığı en büyük yolculuğuna taşıyacak 

  

100 kişiye kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip olan BFR, önümüzdeki 10 yıl içerisinde yavaş yavaş Falcon 9 ve Falcon Heavy’nin yerini alacak. Mars’a koloni taşıma haricinde SpaceX’in yörüngeye kargo taşıma görevlerinde de kullanılacak olan dev roket, ayrıca şehirler arası ulaşım gibi çok ilginç bir işleve daha sahip olacak. Musk’ın ifadelerine göre, “Earth to Earth” ismi verilen bu projeyle beraber Londra’dan New York’a sadece 29 dakikada ulaşabileceksiniz.

Ayrıca Bkz.SpaceX başkanı, çılgın ulaşım projesi için tarih verdi “Roketle Dünya turu”
BFR roketinin 2022 yılı gibi ilk test uçuşlarına başlaması bekleniyor. 2024 yılında ilk insanlı uçuşlara başlamadan önce ilk olarak Kızıl Gezegeni keşfetmeyi planlayan SpaceX, bu doğrultuda 2022-2024 yılları arasında en az iki insansız Mars uçuşuna çıkmayı hedefliyor.

Tabi söz konusu böylesine büyük uzay projeleri olunca planların tam olarak beklendiği gibi gitmeme ihtimalleri de yüksek. Zaten bildiğiniz gibi şirket CEO’su Elon Musk da şu sıralar uzay projeleri konusunda verdiği sözleri bir türlü tutamamasıyla ün kazanmış durumda. Falcon Heavy roketini ilk kez 2011 yılında tanıtan Musk, o zamanlar roketin 2013’ün sonuna doğru hazır olacağını söylemiş ancak Falcon Heavy belirtilen bu tarihten ancak 4 sene sonra ilk uçuşuna çıkabilmişti.

  

Amerika, Mars’a nükleer enerji santrali götürüyor “Kilopower”

Amerika, Mars'a nükleer enerji santrali götürüyor "Kilopower"
Amerikan uzay ajansı NASA, bildiğiniz gibi 2030’lu yıllar itibarıyla ilk insanlı Mars yolculuklarına başlamayı hedefliyor. Uzun vadede Kızıl Gezegen yüzeyinde bir üs inşaa etmeyi planlayan uzay ajansı, gezegenin pek de misafirperver olmayan koşulları nedeniyle kurulacak olan bu üssün enerji ihtiyaçlarını karşılama konusunda farklı yöntemlere başvurmak zorunda kalıyor. NASA’nın üzerinde çalıştığı bu yöntemlerden belki de en önemlisi olan mini-nükleer reaktör “Kilopower” projesinin ilk tam ölçekli testleri geçtiğimiz haftalarda başarıyla tamamlandı.

Ayrıca Bkz.NASA, WALL-E ve Eva’yı Mars’a “gönderiyor”
Yeni nesil bir fisyon reaktörü olan minik Kilopower, NASA’nın ifadelerine göre son 40 yıl içerisinde ABD’de üretilen ilk yeni nükleer reaktör olmuş. Bu anlamda yeni teknolojilerle de donatılan Kilopower’ın eski reaktörlere oranla çok daha güvenli ve çok daha maliyetli olduğu söyleniyor. 

 
 

“Kullanılmaya hazır”

Yakıt olarak uranyum-235 kullanan prototip reaktör, NASA’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı açıklamalara göre ilk tam ölçekli testlerinde büyük bir başarı elde etmiş. Reaktörün tam kapasitede 28 saat boyunca hiçbir problem olmadan çalıştığını söyleyen proje lideri David Poston,”NASA’nın hemen şimdi kullanmaya başlayabileceği yepyeni bir konsepti gösterdik. Uçuş programları için tamamıyla hazır durumda.” ifadelerine yer veriyor.

NASA’nın ABD Enerji Bakanlığı’yla bir arada geliştirdiği Kilopower, nükleer enerji konusunda dünyanın en tecrübeli kurumlarından birisi olan Los Alamos Ulusal Laboratuvarları’nda üretilmiş. Yaklaşık bir çöp kutusu boyutlarında olan Kilopower, isminden de anlaşıldığı gibi 1 ila 10 kilowatt arasında bir güce sahip. NASA, bu küçük nükleer reaktörlerin yalnızca bir tanesini kullarak iki evin tam 10 yıl boyunca enerji ihtiyacının karşılanabileceğini söylüyor. Mars planları için birden fazla Kilopower’ı Kızıl Gezegen’e götüreceklerini de söyleyen uzay ajansı, dört Kilopower’ın küçük bir Mars üssü için yeterli olacağını ifade ediyor. Kilopower ayrıca 20 milyon dolar gibi ucuz sayılabilecek bir maliyetle üretilmiş.

 
 

Mars’taki enerji ihtiyacına optimal çözüm

Kilopower projesi hakkında geçtiğimiz aylarda konuşan NASA yetkilisi Steve Jurcjyk,”Mars, güç sistemleri için çok zorlu bir ortam. Dünya ve Ay’a göre çok daha az güneş ışığı alıyor, geceleri inanılmaz düşük sıcaklıklarda geçiyor ve haftalar hatta aylar süren gezegeni adeta eline geçiren ilginç kum fırtınaları çok sıklıkla görülüyor. Böylesi bir ortamda istikrarlı bir şekilde enerji elde etmek için Kilopower en optimal çözümümüz olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Bkz.NASA’lı bilim insanlarına göre “Gravity” en kötü uzay filmi
Space.com’a konuşan ABD Enerji Bakanlığı’ndan Kilopower projesi lideri Patrick McClure ise, Kilopower’ın avantajlarından bahsederek,”Nükleer enerjinin en büyük özelliği hafif ve güvenilir olması. Diğer enerji kaynakları enerji üretmek için çok fazla yakıta ihtiyaç duyabiliyor – dolayısıyla da fazlasıyla ağır olabiliyorlar – veya yılın her döneminde aynı performansı gösteremiyorlar. Kilopower ise hem yılın her dönemi aynı performansta enerji üretebiliyor hem de hafif ve küçük olması nedeniyle kolayca taşınabiliyor.” ifadelerine yer vermişti.

NASA, Kilopower’ın geliştirilme sürecinin tamamlanmasının ardından reaktörü önce 2020’li yıllardaki insanlı Ay görevlerinde sonrasında ise 2030’lu yıllar itibarıyla Mars’ta kullanmayı hedefliyor. Bakalım NASA’nın önümüzdeki 20 yıllık heyecanlı uzay programları nasıl ilerleyecek. 

  

Avrupa’nın prototip uydusu, “uzay çöplerini” işte böyle yakalayacak

Avrupa'nın prototip uydusu, "uzay çöplerini" işte böyle yakalayacak
Uzay sektörünün son yıllarda iyice ivme kazanmasıyla beraber artık çok daha fazla dile getirilmeye başlanan “uzay çöplüğü” problemi, bundan yaklaşık 60 yıl önce Sovyetler Birliği’nin Sputnik 1 uyudusunu yörüngeye yerleştirmesiyle başlamıştı. Sadece 4 yıl sonra, 12 Nisan 1962’de Yuri Gagarin ilk kez uzaya çıktığı sıralarda yaklaşık 200, takvimler 1980’i gösterdiğindeyse tam 5000 insan yapımı obje yörüngede yüzüyordu. Bugün ise NASA, bu sayının yaklaşık 40 bine ulaştığını söylüyor.

Ayrıca Bkz.Mars’ta “robotik arılar” uçacak: İşte NASA’nın muhteşem projesi
Uzay çöplüğü probleminin kontrol altına alınmaması halinde gelecekte hem astronotlar hem de uzay araçları için çok önemli bir tehdit haline gelebilme ihtimali bulunuyor. Dolayısıyla bugün ABD, Avrupa, Çin ve Rusya gibi dünya devleri bu probleme çözüm bulabilmek için birok proje üzerinde çalışıyor. Uzay çöplerini yakalayabilecek ilk prototip uydusunu yörüngeye fırlatan Avrupa Birliği ise bu anlamda ilk somut adımı atan isim oldu.

İngiltere’deki Surrey Üniversitesi tarafından geliştirilen RemoveDebris isimli uydu, bu ayın başlarında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte uzaya fırlatıldı. Avrupa Birliği’nin 15 milyon euroluk yatırımla geliştirdiği RemoveDebris, yaklaşık bir çamaşır makinesi boyutlarında olan 100 kilogram ağırlığa sahip bir uydu. Şu sıralar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan bu ilginç uzay aracı, birden fazla teknolojiyi ilk kez test edecek.

RemoveDebris’in test edeceği teknolojiler arasında dev bir ağ kullanmak, zıpkınla uzay çöpü yakalamak gibi teknikler bulunuyor. Bu yılın sonlarına doğru ISS’den ayrılacak olan RemoveDebris, görevinin başlamasıyla beraber yörüngeye bazı küçük cisimler bırakacak. Sonrasında ise ayakkabı kutusu boyutlarındaki bu cisimleri yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi farklı teknikler kullanarak yakalamaya çalışacak.

Uydu yakalama teknolojilerini test etmesiyle beraber yörüngedeki görevi sona erecek olan RemoveDebris, daha sonra büyük bir yelken açarak atmosfere dalış yapmaya çalışacak. RemoveDebris’in test edeceği son teknik olan yelken teknolojisinin, yörüngedeki görevi sona eren uyduların tekrar Dünya’ya dönerek uzay çöpüne dönüşmesini engelleyeceği düşünülüyor.
 

Mars’ta “robotik arılar” uçacak: İşte NASA’nın muhteşem projesi

Mars'ta "robotik arılar" uçacak: İşte NASA'nın muhteşem projesi
2030’lu yıllarda Mars’a insan indirme planlarına hız kesmeden devam eden NASA, Kızıl Gezegen’in keşif sürecini hızlandırmak için çok ilginç bir proje ortaya çıkardı. Amerikan uzay ajansı, Mars üzerinde “robotik arılar” uçuşturarak gezegeni araştırmayı planlıyor.

NASA’dan tam 125 bin dolarlık yatırım alan “Marsbees” projesi, Alabama Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı tarafından geliştirilecek. Araştırmacıların ifadelerine göre robot arıların boyutları yaklaşık bir yaban arısı ebatlarında olacak. Mars’ın atmosfer şartlarına karşı koyabilecek şekilde tasarlanacak olan bu küçük robot arılar; mineral ve gaz örnekleri toplayacak, canlılık izleri arayacak ve Kızıl Gezegen’in topoğrafik bir haritasını çıkarmaya yardımcı olacak.

Ayrıca Bkz.İnsanlığı Mars’a taşıyacak olan dev uzay gemisi, Los Angeles’ta üretilecek
Keşif çalışmalarını otonom bir şekilde sürdürebilecek olan Mars arıları, ayrıca yine NASA’nın geliştireceği bir gözlem aracıyla ile birlikte Kızıl Gezegen yüzeyine iniş yapacak. Bu gözlem aracı robot arılar için bir komut ve sarj merkezi olarak görev yapacak. Ayrıca arılar tarafından toplanan verileri Dünya’ya iletme gibi bir görevi de olacak.

 
 

Neden robot arılar?

NASA, robotik arılar kullanarak Kızıl Gezegen’i keşfetme planının birçok avantajı olacağını belirtiyor. Öncelikle bu robotlardan onlarcasını Mars’a göndermeyi planladıklarını söyleyen NASA, uçarak ve otonom bir şekilde hareket edebilen bir robot sürüsüyle beraber keşif çalışmalarının çok daha esnek bir şekilde sürdürülebileceğini düşünüyor. Kayalık ve dağlık Mars yüzeyinde uçarak keşif yapmanın çok daha kolay olacağını belirten uzay ajansı, son olarak birden fazla robottan oluşan keşif ağının bulguların doğruluğunu da artıracağını ifade ediyor.

Mars’taki yer çekiminin Dünya’dakinin yaklaşık üçte biri kadar olması nedeniyle “Mars Arıları” projesinin çok daha uygulanabilir olacağı düşünülüyor. Ancak elbette proje şu an için henüz çok erken evrelerinde bulunuyor. Alabama Üniversitesi araştırmacıları, benzer robotik arı projeleri üzerinde çalışan Japon bir ekiple beraber önümüzdeki dönemlerde Mars atmosferinde görev yapabilecek robotların geliştirme sürecine başlayacak.

Bakalım robot arıların Mars’ta uçmaya başladığını görebilecek miyiz.

  
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]