Microsoft’un yeni Windows 10 uygulaması akıllı telefonları PC’ye yansıtacak

Microsoft'un yeni Windows 10 uygulaması akıllı telefonları PC'ye yansıtacak
Microsoft yakında Windows 10 için, kullanıcıların telefonlarını bilgisayarlarına yansıtmasına olanak sağlayacak bir uygulama yayınlayacak. Yazılım devi, Your Phone (Telefonunuz) adlı uygulamayı bugün 2018 Build Geliştiriciler Konferansı’nda duyurdu.
 

Ayrıca Bkz.Veri skandalı bile kullanıcıları Facebook’tan soğutmaya yetmedi

Uygulamanın esas amacı kullanıcıların telefonlarını doğrudan bilgisayarlarına yansıtarak fotoğraflara, mesajlara, bildirimlere ve daha fazlasına erişebilmelerine olanak sağlamak.
 

Özellikler iOS ve Android platformuna göre değişecek

Windows 10 için tasarlanan uygulama kullanıcıların cihazlar arasında içerik paylaşmasını da kolaylaştıracak. Örneğin, cihazı fiziksel olarak ellerine almaya bile almaya gerek duymadan fotoğrafları telefonlarından PC’ye sürükleyebilecekler.
 
Uygulamanın sunduğu işlevler, iOS ve Android platformuna göre farklılık gösterecek. Ancak şirket neredeyse tüm Android telefon arayüzünü bir bilgisayara yansıtabileceğini söyledi. Microsoft, bu hafta  Windows Insider’lar ile Your Phone (Telefonunuz) uygulamasını test etmeye başlayacağını duyurdu. Sonbaharda gelmesi beklenen Redstone 5 güncellemesiyle de tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulabilir.

Gboard ile kendi GIF’inizi oluşturabileceksiniz

Gboard ile kendi GIF'inizi oluşturabileceksiniz
 
Yakın zamanda Gboard iOS için GIF arama özelliğini duyuran Google, şimdi de Android kullanıcılarının kendi GIF’lerini oluşturabileceği bir özelliği test ediyor. Özellik şuan için Gboard BETA kullanıcılarında test edilse de kararlı sürümün yakın zamanda Android markette yayınlanması bekleniyor.
 
Ayrıca Bkz.iOS Gboard’a ifadeler ve Azerbaycan Türkçesi desteği geldi
 
Test edilen GIF oluşturma özelliğini kullanmak gayet pratik. Yapmanız gereken klavyenin seçeneklerinde bulunan “Benim GIF’im” butonuna dokunup, açılan kamerada 3 saniyelik bir video çekmek. Bu özellik sayesimde dilerseniz özçekiminizi de GIF’e dönüştürebiliyorsunuz. Ayrıca Gboard, oluşturduğunuz GIF’lere efekt veya filtre uygulamanıza da imkan sunuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, özellik şuan için Gboard BETA sürümünde bazı akıllı telefonlar üzerinde test ediliyor. Ancak siz de BETA kullanıcısı olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
 
Gboard BETA 
 

Instagram’a uygulama içi satın alma özelliği geliyor

Instagram'a uygulama içi satın alma özelliği geliyor
 
Instagram, ABD’deki ve İngiltere’deki bazı kullanıcılar için uygulama içi satın alma hizmetini açtı. Özellik global anlamda aktif olduktan sonra, Instagram’da faaliyet gösteren ticari işletmeler, direkt olarak sosyal medya uygulaması üzerinden ürün veya hizmet satışlarını gerçekleştirebilecekler.
 
Ayrıca Bkz.Twitter, Android uygulamasının tasarımını değiştirmeye hazırlanıyor
 

Sistem nasıl çalışacak? 

Ticari kullanıcılar Instagram hesaplarına bir banka hesabı tanımlıyorlar, kurumsal sayfalarında yaptıkları paylaşımlarda ürünün satışıyla alakalı butona tıklayıp fiyatını ve özelliklerini belirtiyorlar. Tüketici alış veriş yapmak istediğinde ise; banka hesap kartını veya kredi kartını bir kereye mahsus Instagram profiline tanımlatıp, bir sonraki alış verişlerde daha kolay bir şekilde ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Instagram tarafından gelen bilgiler içinde ödeme sayfasında iki faktörlü güvenlik koruması olacağı da mevcut.
 
Ayrıca Insagram, belli başlı sektörlerdeki kurumsal müşterilerine  rezervasyon seçeneği de sunacak. Bu sayede otel, kuaför veya restoran gibi işletmelere Insagram üzerinden rezervasyon yapılabilecek.

Google Gazetelik uygulaması yenileniyor

Google Gazetelik uygulaması yenileniyor
 
8 Mayıs günü başlayacak olan Google I/O etkinliğinde tanıtımı gerçekleşmesi beklenen yeni tasarıma sahip Google Gazetelik uygulaması hakkında bilgiler aktarıldı. Yeni tasarımın amacı tüm Google servislerinin tek bir çatı altında toplanması olacak. Google’ın, servislerini tek bir çatı altında toplamasıyla ilgili olarak yayıncılarla görüşmeler gerçekleştirdiği de gelen bilgiler arasında. Hatta durumla alakalı bir yayın yöneticisi, “Haberleri takip ettiğiniz pek çok Google hizmeti var ve şirketin yapmaya çalıştıkları şey her şeyi tek bir markanın altında toplamak” şeklinde açıklama yaptı.
 
Ayrıca Bkz.Instagram’a uygulama içi satın alma özelliği geliyor 
 
Google Gazetelik uygulaması yeni tasarımında, YouTube Haberler sekmesini kullanarak içeriklerde videoları da desteklemeyi hedefliyor. Ayrıca şirket, uygulamanın akıcılığı bakımından AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) özelliğini ekleyerek, uygulamanın performansını da arttırmayı sağlayacak. Konuyla ilgili olarak The Wall Street’e konuşan Google CEO’su Philipp Schindler, haber yayıncıları için dijital yayıncılığa geçmenin zor olduğunun gerçekten farkında olduklarını, aynı zamanda yayıncı şirketlerin başarılı olamaması durumunda kendilerinin de başarılı olamayacağını ifade ederek, uygulamada ortak çalıştıklarını aktardı.
 

Spotify’ın artık 75 milyon ücretli abonesi var

Spotify'ın artık 75 milyon ücretli abonesi var
Spotify, bu yılın başlarında 70 milyon ücretli aboneye ulaştığını açıklamıştı. Popüler dijital müzik hizmeti, yaklaşık dört ay içinde 5 milyon yeni abone kazanarak bu sayıyı 75 milyona çıkarmayı başardı.
 

Ayrıca Bkz.LG’nin anketine bakılırsa kullanıcılar çentikten pek de nefret etmiyor

Spotify şu anda 170 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu iddia ediyor. Yani önceki yıla göre %30’luk bir artış söz konusu. Şirketin en büyük rakibi olan Apple Music’in ise 40 milyon ücretli abonesi var.
 

Apple Music takibi sürdürüyor ama gerilerden

Spotify’ın abone sayısı Apple Music’in neredeyse iki katı olsa da Apple’ın dijital müzik platformunun abone sayısı aylık %5 gibi hızlı bir oranda artıyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Apple Music’in bu yaz Amerika’da Spotify’ı geçeceği yönünde haberler çıkmıştı ancak aradaki farka bakılırsa şu an için bu pek mümkün görünmüyor.
 
Öte yandan Spotify kullanıcıları cezbedecek hamleler yaparak kolay kolay koltuğu başkasına devretme niyetinde olmadığını gösteriyor. Şirket kısa süre önce, şimdiye kadar yalnızca Premium aboneler için sunduğu “isteğe bağlı liste oynatma özelliğini” ücretsiz pakete dahil etti. Ayrıca daha fazla abone kazanmasına yardımcı olacak bir akıllı hoparlör çıkaracağı da söyleniyor.

Apple Watch’a Türk Telekom Muud Geldi

Apple Watch'a Türk Telekom Muud Geldi
 
Türk Telekomun “moduna göre özgürce müzik” sloganıyla geliştirdiği çevrimiçi müzik uygulaması Muud, tüm Apple Watch sahiplerinde kullanılabilir hale geldi. Uygulamanın Apple Watch desteğini direkt Türk Telekom duyurdu. Artık Apple Watch kullanıcıları Muud’un 4 milyona yakın yerli ve yabancı şarkının yer aldığı şarkı arşivine ve başka cihazlarda oluşturduğu müzik listelerine, favori şarkılarına her yerden ulaşabilecekler.
 
Ayrıca Bkz.Google Haritalar servisi hediye dağıtmaya hazırlanıyor 
 
Apple Watch kullanıcıları Muud’un tüm özelliklerini akıllı saatlerinden kullanabilecekler. Dilerlerse başka cihazlardan oluşturdukları listeleri kontrol edebilir veya akıllı saat üzerinden kendi listelerini oluşturabilecekler. Muud içerisinde bulunan “Nasıl hissediyorsun?” başlığı altındaki; aşık, mutlu ve hüzünlü gibi, “Ne yapıyorsun?” başlığı altında yer alan yemek, uyku, spor, “Müziğin nasıl olsun?” başlığı altında ise hareketli, sakin ve nostaljik gibi modunuza uygun listeleri de akıllı saatinizden kontrol edebilecekler. 
 
 
 
Türk Telekom Mood’a ilk kez abone olanlar ilk bir aylık Premium aboneliğinden ücretsiz faydalanabilecekler. Premium abone olan kullanıcılara çevrim dışı dinleme özelliği sunan uygulama sayesinde, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan çevrimdışı seçtikleri şarkıları da dinleyebilecekler.
 
Muud: Google Play Store II App Store 

Facebook mesajlaşma uygulamasını yeniden tasarlıyor

Facebook mesajlaşma uygulamasını yeniden tasarlıyor

Aylık 1.5 milyara yakın kullanıcısı olan Facebook Messenger mesajlaşma uygulaması baştan aşağı yenileniyor. Firma kullanıcılara daha sade ve daha hızlı bir mesajlaşma tecrübesi sunmak niyetinde.

 

Yine yeniden Facebook Messenger

 

Aslında pazarda rekabet adına oyun gibi pek çok özellik kazandırılan Facebook Messenger kompleks bir yapıya bürünmüş ve yavaş yavaş eleştirilerin odağına yerleşmeye başlamıştı. Kullanıcılar Facebook Messenger Lite uygulamasına daha fazla ilgi gösteriyordu. Şimdi ise tekrar sade haline döndürme kararı alındı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Bu yılki F8 konferansında duyurulan yenilik hareketinin yıl başından bu yana üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Yeni arayüzde alt gezinti menüsü sadeleştiriliyor ve üç merkezi sekmeye bölünüyor. Kamera ve video için ikonlar yine sağ üst kısımda kalıyor.

 

Sade arayüzün yanında bir karanlık mod da uygulamaya eklenecek. Böylece OLED ekranlı akıllı telefonlarda kullanım daha rahat hale gelecek. Güncellemenin çok yakında geleceği ifade ediliyor.

 

KodlaSam Projesi ile Samsun’da öğretmenlere robotik ve kodlama eğitimleri verilmeye başlandı

KodlaSam Projesi ile Samsun’da öğretmenlere robotik ve kodlama eğitimleri verilmeye başlandı

Yeni eğitim yöntemleri konusunda öğretmenleri bilgilendirmek ve mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Samsun Öğretmen Akademi’nin “KodlaSam Projesi” kapsamında tasarım, robotik ve kodlama eğitimleri veriliyor.

 

Gelecek kodlamada

 

Çelikel Eğitim Vakfı iş birliğiyle düzenlenen projeye 36 öğretmen katılıyor. Robotik Eğitici Eğitimleri bu ay başladı ve Mayıs sonuna kadar toplam 16 gün boyunca verilmiş olacak.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Öğretmenler elde ettikleri tecrübeyi daha sonra öğrencilere de aktaracaklar. İldeki 17 ilçenin tamamında birer Robotik & Kodlama Atölyesi açılacak. Bu atölyelerde öğrencilere 3D Tasarım (Mekanik Tasarım), Algoritma, Blok Tabanlı Kodlama, Metin Tabanlı Kodlama ve Robotik eğitimleri verilecek. 5, 6, 7,8’inci sınıf öğrencileri ile orta öğretim 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri bu eğitimlerden yararlanabilecekler.

 

Kodlama dersi bu yıl 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu hale getirildi. 7 ve 8’inci sınıflarda ise seçmeli olarak veriliyor. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ise lise düzeyinde de kodlama dersi verilmesi planlanıyor.

 

Android Skype için önemli bir güncelleme yayınlandı

Android Skype için önemli bir güncelleme yayınlandı
 
Microsoft’un sahip olduğu iletişim platformu Skype, Android için yeni bir güncelleme aldı. Sessizce başlatılan yeni güncelleme, uygulamaya yeni bir yetenek kazandırırken, performans artışını ve güvenliğini de arttırmış oldu. Kazanılan yeteneğinden bahsedersek. İnternet tarayıcınızdan veya başka bir uygulama üzerinden bir telefon numarasını aramak istediğiniz zaman, Skype ile arama seçeneği ekrana geliyor ve dilerseniz Skype içerisinde bulunan kredilerinizden bu aramayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu özellik aslında Skype için yeni sayılmaz. Zira yıllardır Windows sürümünde bu özellik zaten kullanılmakta. Aynı özellik şimdi ise Android kullanıcıları için de sunulmuş oldu.
 
Ayrıca Bkz.Facebook, Messenger Kids için uyku modu ekliyor 
 
Yeni güncelleme paketi ayrıca,  bazı istikrar ve güvenlik iyileştirmeleri de içeriyor. Bu sayede Skype kullanıcıları, uygulamayı daha stabil ve güvenli kullanabilecekler. Yeni güncelleme şuan için yalnızca Android işletim sistemi ile çalışan mobil cihazlar için sunulmuş. Yakın zamanda iOS cihazları için de benzer bir güncelleme paketi yayınlanabilir.
 
Skype: Google Play Store 
  
Page 1 of 31 2 3
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]