Bir tutam hayat: Bana kızdın mı Ada

Bir tutam hayat: Bana kızdın mı Ada

12.05.14

Ada bir süre elinde telefon öylece kaldı. Ne kadar zaman geçtiğini algılayamayacak kadar yorgundu. Öylece donmuş, mesaja bakıyor; tekrar tekrar tek kelimelik “Merhaba” yazısını okuyordu.

Ne yapsa düşünüyordu. Hiç cevap vermese belki de öylece yok olur giderdi. Böyle kendi kendine sızlanadursun ikinci mesaj da geldi: “Orada olduğunu ikimiz de biliyoruz. Lütfen benimle konuş”

İlk mesajlaşma

Ada, ikinci mesajdan sonra artık neredeyse buz kesmişti. Öyle ki bir katille karşı karşıyaymış gibi dehşete düşmüştü sanki.

Neden sonra patronu bir toplantıya gitmek için ayağa kalkıp Ada’nın yüzündeki beyazlığı fark ettiğinde seslendi; “İyi misin canım?” Ada birden rüyadan uyanır gibi uyandı. Cılız bir “İyiyim” diyebildi ve maillerini kontrol etmek için bilgisayarına döndü.

Bu sırada mesajlar da çoğalmıştı. Daha fazla dayanamadı ve cevap yazmaya karar verdi, ama ne yazacaktı ki? Bir yanı onunla sohbet etmek isterken bir yanı kaçıyordu. Sonra mesaj yazmaya koyuldu: “Sana numaramı verdiğimi hatırlamıyorum”. Öyle çok hislerini belli etmenin bir anlamı yoktu şimdi.

Sensiz olmazdı

Ali belli ki telefonun diğer ucunda bekliyordu, hemen cevap verdi: “Sensiz olmazdı Ada. Sen gece Zeynep’le ilgilenirken telefonun masada öylece dururken kendime engel olamadım. Kimse fark etmedi bile. İyi ki de tuş kilidi kullanmıyordun. Ya tuş kilidi varsa diye düşünerek geçirdiğim birkaç saniye ömrümden ömür gitti, inan. Sonra Whatsapp’a girdim ve kendime mesaj atıp mesajı sildim. Kızma bana, lütfen konuş benimle”

Ada okuduklarının karşısında sinirden kuduruyordu. Hücuma geçmiş kan bulutu yüzünde toplanmıştı. “Nasıl böyle bir şey yapar” diye kendi kendine söylenirken bunu hiç yapmamış olma ihtimali düştü birden aklına. Belli ki o kan boşuna şahlanmamıştı yüzünde.

“Aferin sana Ada” diyebildi içinden.

Bana kızdın mı Ada

Mesajlar Ada cevap vermedikçe daha da hırsla düşüyordu sanki telefona. Bir sonraki ses mesaj değil, arama sesiydi. Ali mesajlarına cevap bulamayınca çözümü aramakta bulmuştu. Ada telefona meşgul tonu verdi ve mesaj yazmaya koyuldu: “Çalışıyorum Ali, tamam sorun yok; kızmadım” ve sonra gerçekten bitirmesi gereken işlerine döndü.

Arada gözü telefona takılmıyor değildi ve üstelik her seferinde de merakına yenik düşüyordu. Bu sefer gelen mesajlarda uzun uzadıya “Nazım Hikmet, Ümit Yaşar Oğuzcan, Cemal Süreya…” vardı. 2 saat sonra çalışma arasında verdiği molalara dönüşmüştü şiirleri. İşlerini de uyuklamadan, daha da yorulmadan bitirmişti.

Taksim otobüs durağı

Ada artık biraz daha yumuşamıştı ve Cemal Süreya’nın burada rolü muhtemelen Ali’den daha fazlaydı. Yoksa Ada da arada şiirle şarkıyla karşılık verecek cesareti bulamazdı kendinde. Ona Çiğden Erken şarkılarını çok sevdiğinden, şiirlere tutunup yaşadığından bahsedecek kadar açmıştı kendini.

İşlerini bitirdi ve eve dönmek için otobüse bindi. Dönüş yolunda Taksim otobüsüne biniyor, oradan da metroya geçiyor, evine öyle gidiyordu. Ama Taksim’de otobüsten indiğinde hemen eve gidemeyeceğini anladı. Çünkü metro girişinde Ali öylece durmuş onu bekliyordu.

İlk yemek

Ada artık şaşırmaktan vazgeçeceğini düşündüğü anda bu çocuk onun bir kere daha dünyasına derin dalışlar yapıyordu adeta. Sanki sözleşmişçesine buluşmuş gibi, Ali’nin de ısrarıyla İstiklal’de yürümeye başladılar.

Ada, dün gece şahit olduğu, Zeynep’in kusma nöbetlerinden sonra bütün gün bir şey yiyememişti. Caddenin sonundaki cafelerden birine girdiler. Ada yemek yedi, Ali onu izledi. Ali bütün yol boyunca, bütün yemek boyunca Ada’yı sadece izledi.

Ada’nın ağzından dökülecek her bir sözcüğün kölesi olmak istercesine kızın aydınlık yüzüne bakıyor, hissettiği mutluluğu Ada’nın uykulu gözlerine de bulaştırıyordu. Her şeyden konuştular.

Uzun soluklu bir yemek ve sohbetten sonra gecenin uzun olacağını artık ikisi de biliyordu.

Ada gülümsedi; Ali’nin dünyası aydınlandı.

Ama içlerinden biri, bir yanıyla hala bir kaçış aralığı arıyordu ve kuşkusuz bu Ada’dan başkası değildi.

Arkası yarın

Damla Karakuş

(Bir tutam hayat: Oynadık işte – Beşinci bölüm için tıklayınız)

Bir tutam hayat: Yol sohbeti

Bir tutam hayat: Yol sohbeti

11 Mayıs 2014

Zeynep biraz olsun ayılmış, Ada’nın da içindeki korku dağılmıştı. Onu o halde gördükçe gözlerinden bulutlar geçip dağılıyordu.

Neyse ki artık evlerine dönebilirlerdi. Zeynep kendine gelmişti artık, sadece yorgundu.

İstiklal caddesi

İstiklal Caddesi’nin ortasındalardı. Taksi bulacakları bir yere kadar yürümelilerdi. Ama Ada’nın önce yapması gereken bir şey vardı. Bu gecede olanı burada bırakmalıydı. Ali artık gitmeliydi. Şimdi sadece o kalmıştı ve onun varlığı nedense Ada’yı rahatsız ediyordu.

İçinde anlamlandıramadığı bir şeyler vardı ve hala yüzünü yakıyordu. Ali’ye gitmesini söyledi, ama Ali suskundu. Sanki duymuyor gibiydi, sadece Ada’ya bakıyordu öylece. Ada, Zeynep’in koluna girdi ve yürümeye başladı. Ama Ali’nin gövdesi arkalarında, gölgesi onlardan da önde ilerliyordu.

İçinde hırs biriktirerek birkaç adım daha atabildi Ada ve sonra durup arkasına döndü. Olanca öfkesiyle ve sert bakışıyla ”Gelme” dedi, ”Gelme diyorum sana”. Ali önce bir sessizdi, ama sonra dünyasını gördüğü ilk anda değiştiren kıza bir yanı kararlı, bir yanı cılız kalmış bir sesle “Gelmek istiyorum” diyebildi.

Ne yani aşık mı oldun

Ada’nın öfkesi daha da artmıştı. O kimdi ki onlarla birlikte gelmek istiyordu. Zeynep bu hallerde olmasa bu kadarına da izin vermezdi ya, neyse.

Bir anda daha da sinirlendi ve “Benden ne istiyorsun diye bağırdı”. Sokakta yok denecek kadar az insan vardı ve Ada şu yaşadığı anın bir rüya olmasını diliyordu. Ama değildi işte ve Ali yine sessizdi. Çok uzunmuş gibi geçen şu kısacık zaman diliminde kızcağız neredeyse öfkeden delirecekti.

Ada en sonunda “Ne yani aşık mı oldun?” diye bağırdı. Bu sefer Ali cılızlığa asla mahal vermeyecek kararlı bir sesle, “Evet, evet sana aşık oldum” diye karşılık verdi.

Ada sustu, biri onu ilk kez böylesine derin susturuyordu. Sonra köşedeki bir genç sabaha hatırlamayacağından emin olunan bu olay karşısında ıslıklar eşliğinde bir alkış tuttu. Işıkların yayıldığı mekanların gürültüleri de ona eşlik etti.

Ada bir an bocalasa da bir hırsla geri döndü ve hiçbir şey söylemeden yoluna devam etti.

Az sonra meydana geldiklerinde Zeynep, Ali ve Ada bir taksiye binip Zeynep’in oğlunu almaya gittiler…

Ada abla çok uykum var

Zeynep takside, Ali de onun yanında aşağıda beklediler. Ada da gidip Zeynep’in oğlu Ali’yi aldı. Asansörde sızlanıyordu Ali: “Ada abla, çok uykum var”

Taksiye döndüğünde Ali çoktan taksiden çıkmış, Ada’ya yardıma koşmuştu. Bu his çok tuhaftı işte. Hiç tanımadığı biri için gecenin şu saatinde buraya yürüme mesafesindeki evine gitmek yerine yanlarındaydı Ali. Üstelik sanki elinde sımsıkı tuttuğu balonları varmış gibi, yorgunluğuna inat aydınlık yüzü ile bekliyordu.

Önce Zeynep’i ve oğlunu evlerine bıraktılar. Taksiyle Ulus’a vardığında Zepnep de oğlu da derin bir uykudaydı. Ada onları yatırdı ve evden çıktı. Artık sabah olmuştu ve Ada’nın işe gitmesi gerekiyordu ve önce eve uğramalıydı.

Yol sohbeti

Ada, Zeynep’in evinden çıktığında karşısında yine Ali’yi gördü. Artık hissizdi bu ısrar konusunda, bir şey söylemedi. Bir yanı bütün gece Ali’ye söylenmiş olsa da aslında ona bir teşekkür borçlu olduğunun yine sinirlerini zıplatarak farkındaydı, ama bu sefer tüm duygusunu kendine sakladı. Başını kaldırıp Ali’nin yüzüne ilk kez gün ışığında baktı, yüzü ne güzeldi.

Yokuşu tırmanıp otobüs durağına yürüdüler ve bindikleri otobüs onları Levent’e kadar götürdü. Kalan mesafe kısaydı ve Ada geri kalanını yürüyecekti. “Seninle yürümek istiyorum” dediğinde artık Ali’ye “Gelme” demedi. Biliyordu, gelecekti.

Yol boyunca sohbet ettiler; hep kendilerini anlattılar. Ada yaptığı resimlerden birkaçının fotoğrafını dahi gösterdi telefonundan. Bu özel bir konuşmaydı ve aslında ikisi de aşık olduğunu o an fark etmişti. Sadece bu itiraf edilmesi güç bir konuydu; Özellikle Ada için.

Kararını oracıkta verdi; köşe bucak kaçmalıydı…

Arkası yarın

Damla Karakuş

(Bir tutam hayat: Gecenin nefesi – Üçüncü bölüm için tıklayınız)

Mobilite: Xiaomi Black Shark değerlendirmesi

Crossover İstanbul Genel Müdürü Mine Dedekoca ile konuştuk
Mobil dünyanın nabzını tuttuğumuz Mobilite isimli programımızın yeni bölümüne Xiaomi Black Shark değerlendirmesi ile başlıyor, sonrasında öne çıkan konularla devam ediyoruz.
 
Mobilite’nin yeni bölümü sizlerle. 

Gigabyte G750H PSU inceleme

Crossover İstanbul Genel Müdürü Mine Dedekoca ile konuştuk
Gigabyte’ın 750W güç çıkışı verebilen modüler güç kaynağı modeli G750H test masamızda. Bakalım GTX 1080 ve üzeri ekran kartlı modern sistemler için 750W güç kapasitesi yeterli oluyor mu?
 
Sistem toplarken güç kaynağı seçimi önemli. Sistemi güncellerken de sorun yaşatmaması adına büyük kapasiteli bir güç kaynağı almak mantıklı bir seçim olabilir fakat modern bir sistem için ne kadar kapasiteye ihtiyacınız var? Cevabı videomuzda. 

Samsung 970 EVO NVMe SSD inceleme | 3500 MB/sn okuma 2500 MB/sn yazma hızı

Crossover İstanbul Genel Müdürü Mine Dedekoca ile konuştuk
Samsung’un efsanevi 960 serisinin daha hızlı ve daha uzun ömürlü yenilenen hali 970’ler resmi olarak pazara sunuldular. Bu videomuzda Samsung 970 EVO 1TB NVMe SSD’i sizler için inceliyoruz.
 
Samsung’un efsanevi 960 serisi NVMe SSD modellerinin yerini alacak olan 970 serisi resmi olarak pazara sunuldu. Bu videoda 1TB kapasiteli Samsung 970 EVO NVMe SSD’i bütün detayları ile inceliyoruz. 
 
 

Blockchain üzerine kurulu borsa | Kripto Para Günlüğü yeni bölüm

Blockchain üzerine kurulu borsa | Kripto Para Günlüğü yeni bölüm
Kripto Para Dünyasında yaşanan son 1 haftanın ön çıkan gelişmelerini ekranlarınıza taşıyoruz. Amerika’da savcının borsalardan bilgi istemesi nasıl sonuçlar doğurdu?
 
Kripto Para Günlüğü, kripto para dünyası ve Blockchain teknolojilerindeki gelişmeleri yorumladığımız bir programdır. Yatırım tavsiyesi içermemektedir. 

Güç kaynağı (PSU) alırken nelere dikkat etmek gerekli?

Crossover İstanbul Genel Müdürü Mine Dedekoca ile konuştuk
Bir bilgisayar toplamak ya da eldekini biraz daha hızlandırmak istiyorsunuz, burada güç kaynağı seçimi oldukça önemli. Bu videoda bir güç kaynağı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri derledik.
 
Bir güç kaynağı (PSU) seçerken dikkat etmeniz gerekenleri kısa videomuzda derledik. 
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]