Apple kendi 5G modemini geliştirmek için çalışmalara başladı

Apple kendi 5G modemini geliştirmek için çalışmalara başladı
Bu yılın sonlarında ABD’de ilk 5G ağların hizmete sunulmaya başlanması bekleniyor. Dolayısıyla akıllı telefon üreticilerinin cihazlarında 5G özellikli modemlere yer verme konusunda ciddi atılımlar yapması gerek. Apple’ın 5G modem için Intel ile çalışabileceği yönünde söylentiler vardı ancak Cupertino’lu şirketin kendi modemini geliştirmeyi düşündüğü anlaşılıyor.
 

Ayrıca Bkz.Facebook mühendisinin, kullanıcı verilerinden faydalanarak kadınları taciz ettiği belirlendi

Glassdoor web sitesinde yer alan iş ilanına göre şirket 5G modem geliştirme konusunda çalışacak birilerini arıyor. Yada en azından işin tanımına göre speküle edilen şey bu. Özellikle 5G’den bahsedilmiyor ancak aranan kişinin milimetre dalga entegre devre tasarım mühendisi olarak çalışacağı ve çoklu gigabit kablosuz yongalar için devre ve sistem çözümleri sağlamaktan sorumlu olacağı belirtilmiş.
 

Apple’ın 5G modem geliştirmesi sürpriz olmayacak

5G ağların bir versiyonunun milimetre dalga frekansı bantlarından yararlandığı göz önüne alındığında, iş ilanının 5G geliştirme süreciyle ilgili olabileceği düşünülüyor. Apple sadece 5G modem konusunda Intel ile çalışacak birini arıyor olabilir ancak aynı zamanda şirketin kendi yonga setlerini geliştirdiği göz önüne alındığında, kendi 5G modemini geliştirmeye başlaması da pek hayal gibi gelmiyor.

Intel’in yeni nesil mimarisi Ocean Cove adını taşıyor

Intel’in yeni nesil mimarisi Ocean Cove adını taşıyor

Bu sıralarda 10nm üretim sürecini tam anlamıyla verimliliğe oturtamayan Intel gelecek adına önemli planlar yapmaya devam ediyor. Bir süredir konuşulan yeni işlemci mimarisi için iş ilanları internete düştü.

 

Ocean Cove ismi belli oldu

 

Intel’in sıfırdan yeni bir işlemci mimarisi tasarlamaya başladığı bir süredir gündemde. Oregon’da yeni nesil çekirdek – NGC adını verdiği ekip tamamen buna ağırlık vermiş durumda. Mimarinin Ocean Cove adını taşıdığı anlaşıldı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Intel’in efsane isim Jimmy Keller’ı kadrosuna katması ve yenilikçi teknolojilere odaklanacağını açıklaması sonrasında, Keller’ın bu yeni ekibin başına geçmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Nitekim iş ilanları da ardı sıra geldi.

 

Elbette hızlı bir gelişim söz konusu değil. Genelde sıfırdan mimariler 4 yılda son halini alıyor. Bu bakımdan Intel’in yeni nesil mimarisinin en erken 2021 yılı sonrasına kalması kaçınılmaz. O döneme kadar sırasıyla Cannon Lake, Ice Lake, Tiger Lake ve Adger Lake şeklinde 10nm işlemcileri mimarilerini göreceğiz.

 

32 GB RAM’li MacBook Pro’lar ancak 2019 yılında gelebilecek

32 GB RAM'li MacBook Pro'lar ancak 2019 yılında gelebilecek
Bazı kullanıcıların Apple’ın yeni MacBook Pro‘ları hakkındaki şikayetlerinden biri 32 GB RAM’i desteklememesi. Kullanıcıların yapılandırabileceği maksimum RAM miktarı 16 GB, yani ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli. Ancak MacBook “Pro”dan bahsettiğimiz için daha fazlasına ihtiyaç duyabilecek bazı profesyoneller var.
 

Ayrıca Bkz.Satya Nadella: Microsoft, mobil teknolojiye yatırım yapmaya devam edecek

Apple daha önce 32 GB RAM’in pil ömrünü azaltacağını ve aynı zamanda dizüstü bilgisayarın anakartında (logic board) tasarımsal bir değişiklik yapılmasını gerektireceğini belirtmişti. Ama ne yazık ki durumun bu yıl değişeceğini umuyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Intel’in son üç aylık kazanç raporu, şirketin bu yıl 14 nm sürecine sahip yonga sevkiyatına devam edeceğini ve yüksek hacimli 10 nm yonga üretimine 2019‘da başlayacağını ortaya koydu.
 

En erken tarih 2019

Yani Apple, 32 GB RAM desteği sunma kararı alsa bile bu en erken 2019’da mümkün olabilecek. Nedeni ise Intel’in 10 nm Cannon Lake işlemcilerinin 32 GB RAM kullanımına izin verecek LPDDR4 bellek desteğine sahip olması. Yeni işlemcilerin, Apple’ın endişelerini giderecek şekilde düşük miktarda ısı ürettiği ve daha az pil kullandığı söyleniyor.
 
Intel’in 10 nm’lik işlemcilerinin gecikecek olması, 32 GB MacBook Pro’ların piyasaya sürülmesini etkileyebilir ancak bu söylentiler şu an için sadece spekülasyondan ibaret. Dolayısıyla bu konu hakkında somut bilgiler gelmeden kesin konuşmak zor. Ayrıca, Apple’ın yeni 10 nm’lik işlemcileri kullanmaya başlasa bile 32 GB RAM‘i destekleyeceğine dair bir garanti de yok.

Apple, 2018’de Qualcomm’dan modem tedarik etmeye devam edecek

Apple, 2018'de Qualcomm'dan modem tedarik etmeye devam edecek
Apple ve Qualcomm arasında bir takım sıkıntılar yaşandığı için Cupertino’lu teknoloji devinin bazı bileşenleri diğer üreticilerden tedarik etmeye çalışması sürpriz olmadı. Görünüşe bakılırsa Apple, Qualcomm‘u en azından belirli bir süre daha tamamen saf dışı bırakamayacak.
 

Ayrıca Bkz.32 GB RAM’li MacBook Pro’lar ancak 2019 yılında gelebilecek

Fast Company’nin raporuna göre Apple, 2018’de piyasaya süreceği iPhone modelleri için Qualcomm’dan bileşen tedarik etmeye devam edecek. Rapor, Apple’ın modem yongalarının %70’ini Intel’den alacağını, geriye kalan %30’unun ise Qualcomm’dan geleceğini iddia ediyor.
 

Apple “bekle ve gör” taktiğini deniyor

Apple’ın henüz sadece Intel ile çalışmamasının bir nedeni var elbette. Intel şu anda 14 nm sürecini kullanarak kendi modem yongalarını üretiyor. Bu yıla kadar şirketin modem yongalarını TSMC (28 nm sürecinde) üretiyordu. Apple sadece Intel ile çalışmaya başlamadan önce bu işin altından ne kadar iyi şekilde kalkabileceğini görmek istiyor.
 
Bununla birlikte Fast Company’nin kaynakları, modem verim oranının Intel’in beklediği seviyede olmadığını ve şimdiye kadar üretilen yongaların sadece yarısının kullanılabilecek durumda olduğunu söyledi. Dolayısıyla üretim pek de iyi gitmiyor. Ancak Intel mühendisleri bu yıl Haziran/Temmuz ayları arasında vites arttırmadan önce sorunu çözebilecekleri inancında.

Çin Seddi’nin restorasyonunda Intel’in drone ve yapay zeka teknolojisi kullanılacak

Çin Seddi'nin restorasyonunda Intel'in drone ve yapay zeka teknolojisi kullanılacak
Intel ve Çin Kültürel Mirası Koruma Vakfı, Çin Seddi‘nin bir bölümünün korunmasında ileri teknolojinin kullanılacağı bir proje başlatmak için anlaşmaya vardı.
 

Ayrıca Bkz.Windows 10’un Nisan güncellemesi hangi yeni özellikleri getirecek?

Yapılan ortak basın açıklamasında, Çin Seddi’nin Jiankou bölümünü koruma projesini uygulamak ve böylece mimari mirasını korumak için Intel’in yapay zeka (AI) ve drone teknolojilerinin kullanılacağı duyuruldu. Çin Seddi’nin birçok bölümü dik tepeler üzerine inşa edilmiş durumda. Bu da restorasyon için erişimi oldukça zor hale getiriyor.
 

Falcon 8+ ve yapay zeka işbirliği

Plana göre Intel’in Falcon 8+ drone’ları, özellikle inşaat işçileri tarafından ulaşılması zor olan kısımlardan yüksek çözünürlüklü görüntüler toplamak için bu bölümleri havadan fotoğraflayacak. Böylelikle duvarın durumu hakkında net ve kapsamlı fikir edinilebilecek.
 
Yapay zeka algoritması kusurları, çatlakları ve eksik tuğlaları tespit etmek için duvardan toplanan görüntüleri işleyecek ve analiz edecek. Daha sonrasında ise 3D modelini yeniden inşa ederek onarım ve bakım çalışmaları için yol gösterecek. Ayrıca gelecekteki çalışmalar için tahmini veriler de sunabilecek. Çin Seddi’nin restorasyonu için böyle bir teknolojinin ilk kez kullanılacağını da belirtelim.

Intel altı çekirdekli Core i9 işlemcisini dizüstü bilgisayarlara taşıdı

Intel altı çekirdekli Core i9 işlemcisini dizüstü bilgisayarlara taşıdı
Intel’in ilk Coffee Lake Core i9 işlemcisini dizüstü bilgisayarlar için çıkaracağı geçen Kasım ayından bu yana konuşuluyordu. Bugün şirket, amiral gemisi altı çekirdekli i9-8950HK mobil CPU da dahil olmak üzere yeni seri 8. nesil masaüstü ve dizüstü bilgisayar işlemcilerini duyurdu.
 

Ayrıca Bkz.ARM hakimiyetine karşı RISC-V ortaklığı

Intel, dizüstü bilgisayarlara yönelik ilk Core i9 işlemcisinin, 7. nesil Core i7’ye göre yüzde 29’luk bir iyileşme sağladığını söylüyor. Ayrıca oyunlarda yüzde 41’lik bir FPS artışı sunduğu belirtilirken 4K video düzenleme hızında da yüzde 59’a varan bir artış söz konusu.
 

Turbo Boost ile 4.8 GHz‘e varan hızlara ulaşabilen 6 çekirdekli işlemcinin çarpan kilidi tamamen açık olduğu için satın alanlar kolayca hız aşırtma (overclock) yapılabilecek. Şirket yeni yonganın mobil oyunculara, sanal gerçeklik fanlarına ve içerik oluşturuculara “coşturacak seviyede” performans sunacak, şimdiye kadar ürettiği en hızlı dizüstü bilgisayar işlemcisi olduğunu iddia ediyor.
 
Intel ayrıca yeni 8. nesil Core i7 dizüstü bilgisayar işlemcilerini de ortaya çıkardı. 8850H ve 8750H olarak lanse edilen işlemciler, 6 çekirdek ve 12 izlekle birlikte sırasıyla 4.3 GHz ve 4.2 GHz‘lik Turbo Boost hızlarına sahipler. Core i7-8850H çarpan kilidi kısmen açık şekilde geliyor.
 
Listenin altlarında Core i5-8400H ve 8300H var. Bunlar daha çok uygun fiyatlı oyun dizüstü bilgisayarlarında göreceğimiz 4 çekirdek ve 8 izlekli işlemciler. Tüm yeni yongalar gigabit çıkışlı entegre Intel Wireless-AC, entegre USB 3.1 Gen2 desteği ve Optane desteği ile geliyor.
 
Geldik düşük güçte çalışan U serisi CPU’lara. Giriş seviyesi Core i3-8109U’nun haricinde hepsnini 4 çekirdek ve 8 izleğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu Coffee Lake işlemciler, geçtiğimiz Ağustos ayında duyurulan Kaby Lake Refresh CPU’ların Intel Iris Plus eklenerek yükseltilmiş versiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca 15 watt yerine 28 watt olmak üzere daha yüksek bir TDP değerleri var.
 
Intel, bir dizi yeni Coffee Lake masaüstü işlemci de duyurdu. Hepsi Optane desteği sunsa da üç adet standart güç (65W) ve altı adet düşük güç (35W) işlemciye ayrılmış durumdalar. Ayrıca hiçbirinde hız aşırtma yapılamıyor. Ucuz, düşük güçteki işlemcilerin bazılarını hepsi bir arada PC’ler ve ev tipi bilgisayarlarda sıklıkla göreceğiz.
 
Intel ayrıca ‘Intel Core+’ adında yeni bir marka oluşturdu. Bu sayede Optane belleğe sahip dizüstü ve masaüstü bilgisayarları ayırt etmek daha kolay olacak. Optane teknolojisi, yavaş mekanik sabit disklerin performansını önemli ölçüde hızlandırdığı için özellikle dizüstü bilgisayarlarda büyük fayda sağlıyor.
 
 
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]