Porsche Design ekibinden Huawei’ye çentik için özel talep

Porsche Design ekibinden Huawei’ye çentik için özel talep

Akıllı telefonlarda çentik tasarımı artık normal bir hale gelirken halen bu tasarımı benimsemeyenler de var. Porsche Design ekibi bu konuda Huawei’den özel ricada bulunmuş.

 

Özel istek

 

Bilindiği üzere Huawei P20 serisi tamamen çentik ile donatıldı. Ne var ki Porsche Design Mate RS modeli seriden ayrıldı ve kavisli ekran ile daha çok Mate serisi içerisinde yer alıyor gizi gözüktü. Huawei’nin neden bu telefonda çentiğe yer vermediği sonradan ortaya çıktı.

 

Ayrıca Bkz.Kavisli ZTE Nubia Z18 sızdırıldı

Daha önce dedikodu şeklinde gündeme gelen bilgiler Porsche Design ekibi tarafından da doğrulandı. Buna göre ekip görünümü bozacağı gerekçesiyle projenin en başından itibaren çentiğe karşı çıkmış. Huawei de bunun üzerine simetriyi bozmamak adına 6 inçlik kavisli bir OLED ekran tercihi yapmak zorunda kalmış.

 

Diğer taraftan ekrana entegre parmak izi ve ikinci parmak izi sensörü ile arka kısımdaki ayna bölümü yine iki firmanın karşılıklı görüşmeleri ile kararlaştırılmış. Porsche Design Huawei Mate RS modeli 6GB RAM ve 256GB kapasiteli versiyon 1695 Avro ve 6GB RAM ve 512GB kapasiteli versiyon 2095 Avro olarak piyasaya çıktı.

 

Görüldüğü üzere bazen firmalar çentik tasarımında ısrar edemeyebiliyor. Muhtemelen bundan sonraki Porsche Design telefonlarında da Huawei çentik tercihini kullanmayacak.

 

Huawei oyuncu odaklı bir akıllı saat üzerinde çalışıyor

Huawei oyuncu odaklı bir akıllı saat üzerinde çalışıyor

Oyuncu odaklı akıllı telefonlar artık pazarda yavaş yavaş kendisine yer bulmaya başladı ve tüketici tarafından da ilgi görüyor. Donanım ve tasarım itibariyle oyuncu odaklı olmaya müsait akıllı telefonların yanına şimdi de akıllı saatler ekleniyor.

 

Çok fonksiyonel

 

Huawei’nin üzerinde çalıştığı yeni bir proje kayış üzerinden kontrol edilebilen oyuncu odaklı bir akıllı saat barındırıyor. Çin Patent Ofisi ve Dünya Telif Hakkı Organizasyonu’na yapılan başvurular uzun bir süredir çalışmaların devam ettiğini gösteriyor.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Oyuncu odaklı akıllı telefon aslında bugüne kadar geliştirilen pek çok yeniliği bir araya getirmiş. Kayışlar üzerinden kontrol edebilme, harici bir sanal klavye kayışı, entegre kamera bunlar arasında.

 

Oyunlar kayış üzerindeki dokunmatik alanlar ile kontrol edilebilirken, fotoğraf çekilebiliyor veya yakınlaştırma yapılabiliyor. Kayış üzerinde pek çok farklı sürükleme yapmak mümkün.

 

Elbette bir akıllı saatin oyuncu odaklı olması için hem ekranın optimize olması hem donanımın güçlü olması hem de pil ömrünün uzun olması gerek. Şimdilik bunu sağlayacak bir akıllı saat pek mümkün değil. Bu bakımdan Huawei gelecek yıllara yatırım yapıyor diyebiliriz.

 

Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor

Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor
 
Mobil işletim sistemi endüstrisinde boy gösteren Apple ve Google’a dişli bir rakip geliyor olabilir. iOS ve Android işletim sistemleri küresel pazarın %99’unu oluştursa da Samsung’un geliştirdiği Tizen, Nokia’nın Symbian işletim sistemi ve MeeGo işletim sistemleri de yok değil lakin bunların ölü doğan bebekten hiçbir farkı olmadı. Bakalım Huawei bu pazara nasıl bir giriş yapacak?
 
ABD hükumetinin ZTE’ye getirdiği son yasak, Çin telekomünikasyon ekipman üreticisi ZTE’nin Amerikan ürün ve hizmetlerini kullanma hakkını elinden alıyor. Yetkililer ABD’deki son yasağın yalnızca Qualcomm gibi OEM parçaları üreten Amerikan şirketlerinden parça tedariğini kapsamayacağını düşünürken, ZTE’nin Android işletim sistemini kullanma lisansını kaybedeceğini de iddia ediyor.
 
Ayrıca Bkz.Huawei P20 ve P20 Pro’nun Türkiye fiyatı belli oldu 
Geçtiğimiz günlerde de Huawei; ABD’nin İran ambargosunu delmesi sonucu, zaten arası kötü olan ABD hükumetiyle iyice ters düşmüş ve ZTE’nin yaşadığı benzer bir yaptırıma maruz kalabileceği iddiaları gündeme gelmişti. Hal böyle olunca “Çinli üreticiler, kendi mobil işletim sistemini mi geliştiriyor?” sorusu akıllara geldi.
 
 
 

Huawei kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyor

ABD hükumetinin 2012 yılında ZTE hakkında soruşturma başlatması sonucu, şirketin bir süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı zaten biliniyor lakin bu çalışmalara Huawei de dahil oldu. 
 
Ayrıca Bkz.LG’nin yeni akıllı saati tüm detaylarıyla onaylandı! İşte özellikleri 
Huawei kurucusu Ren Zhengfei tarafından “Şirketler en kötü senaryolara hazır olmalı” vizyonuyla başlatılan Huawei’in kendi mobil işletim sistemi çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Perşembe günü Pekin’deki Küresel Mobil İnternet Konferansı’nın oturum aralarında konuşan Honor başkanı Zhao Ming, “Bu bir kapasite ve zorunluluk meselesi. Huawei’in bunu yapabileceğinden şüphem yok; ancak şimdilik Google ile çok yakın çalıştığımızdan ve Android sistemini kullanmaya devam edeceğimizden dolayı bunun gerekli olmadığını düşünüyorum.” dedi. Bakalım Huawei bu alana nasıl bir giriş yapacak.
 

Huawei, Kirin işlemcilerini diğer şirketlere satmayacak

Huawei, Kirin işlemcilerini diğer şirketlere satmayacak
Huawei, kendi mobil işlemcilerini geliştiren ve daha sonra bunları cihazlarında kullanan birkaç akıllı telefon üreticisinden biri. Samsung gibi diğer şirketler ise sadece işlemcilerini kendi cihazlarında kullanmakla kalmayıp aynı zamanda akıllı telefon üreticisi olsun veya olmasın diğer müşterilere satıyor. Yayınlanan yeni bir rapora göre Huawei‘nin bu tür bir düşüncesi yok.
 

Ayrıca Bkz.Qualcomm, 1 milyar dolar tasarruf etmek için 1.500 çalışanı işten çıkarıyor

Hafta başında Şanghay’da düzenlenen Huawei Küresel Analist Zirvesi sırasında şirkete mobil yonga setlerini diğer akıllı telefon üreticilerine satma planının olup olmadığı soruldu. Huawei, yonga seti bölümünü bağımsız bir işletme olarak konumlandırmayacağını ve zaten bu bölümün diğer müşterilere mobil işlemci satarak gelir elde etmeyi amaçlamadığını belirtti.
 

Huawei açık kapı bıraktı

Huawei, Kirin mobil işlemcileri sayesinde telefonlarını kendi donanım mimarisiyle donatarak sektörde fark yaratıyor. Bununla birlikte şirketin bu olasılığı tamamen reddettiği de söylenemez. Dolayısıyla gelecekte Huawei, Kirin işlemcilerini başka şirketlere de satabilir. Ancak en azından bunun şirketin öncelikleri arasında yer almadığını öğrenmiş olduk.

Huawei’nin ilk 5G destekli telefonu 2019’un üçüncü çeyreğinde gelecek

Huawei'nin ilk 5G destekli telefonu 2019'un üçüncü çeyreğinde gelecek
Huawei, ilk 5G destekli akıllı telefonunu 2019’un üçüncü çeyreğinde piyasaya süreceğini duyurdu. Daha yüksek veri aktarım hızları ve düşük gecikme süreleri gibi bir dizi avantajı da beraberinde getirecek olan 5G, 4G LTE teknolojisinin yerini alarak beşinci nesil kablosuz iletişim teknolojisi olacak.
 

Ayrıca Bkz.AnTuTu, Mart 2018’in en iyi 10 Android telefonunu açıkladı

Çinli şirketin duyurduğu 5G destekli cihazın Huawei Mate marka bir telefon olması bekleniyor. Mate 12 ya da Mate 30 olabilir, bu tamamen şirketin 2018’de piyasaya süreceği Mate modelini nasıl isimlendireceğine bağlı. Ayrıca 5G’li telefonda Çinli şirketin kendi 5G modemi kullanılacak.
 

Huawei MWC 2018’de 5G modemini tanıttı

Huawei, Mobil Dünya Kongresi‘nde dünyanın ilk ticari 5G modemi olan Balong 5G01‘i tanıtmıştı. Bunun yanı sıra şirketin Kanadalı operatör Telus ile şu anda ticari denemelerini yaptığı bir 5G cihazı da var. Huawei, 5G özellikli donanımın yanı sıra servis sağlayıcılara 5G ağ ekipmanı sağlamayı da hedefliyor.

Huawei Mate 10 Lite güvenlik ve performansı arttıran bir sistem güncellemesi aldı

Huawei Mate 10 Lite güvenlik ve performansı arttıran bir sistem güncellemesi aldı
Geçtiğimiz yıl birçok orta ölçekli akıllı telefonu piyasaya sunan Huawei, hemen hemen her ay cihazları için güncellemeler yayınlıyor. Çinli akıllı telefon üreticisi son olarak Huawei Mate 10 modelinin daha makul özelliklere sahip olan Huawei Mate 10 Lite modeli için bir sistem güncellemesi yayınladı.
 
Ayrıca Bkz.Honor 10’un teknik özellikleri belli oldu

Güncelleme ile cihaz daha stabil çalışıyor

Yazılım güncellemesi, RNE-L21C432B134 yapı numarası ile birkaç gün içinde tüm Huawei Mate 10 Lite akıllı telefonlarda aktif olacak. Dosya boyutu 451 MB. olan bu güncellemede güvenlik ve performansı arttırmaya yönelik çeşitli sistem optimizasyonları ve hata düzeltmeleri yer alıyor.
Cihazı daha stabil bir hale getirmeyi amaçlayan bu güncelleme paketi, aynı zamanda Nisan ayı Android güvenlik iyileştirmesi ekini de içeriyor. Huawei Mate 10 Lite kullanıyorsanız ve hala bu güncellemeyi almadıysanız, cihazınızın Ayarlar*Yazılım Güncelleştirme kısayolunu izleyerek dosyayı manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Çin pazarı daralmasına rağmen Çinli üreticiler büyüyor

Çin pazarı daralmasına rağmen Çinli üreticiler büyüyor

Tarihte ilk kez akıllı telefon satışlarında düşüş yaşayan Çin bu yıl da aynı çizgiyi devam ettirecek gibi. Tüketicilerin telefon değiştirme döngüleri uzarken Çinli üreticiler de yurt dışı satışlarında büyümeye çalışıyor.

 

Satış arttırma planları

 

Ülkeden gelen bilgilere göre Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi yonga seti siparişlerini arttırmaya başladı. Çin pazarının yüzde 70’ini oluşturan bu dörtlü satışlarda artış bekledikleri için yonga seti tarafında sıkıntı yaşamak istemiyor.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Huawei hali hazırda kendi yonga setlerini kullanıyor ve belirli modellerde Snapdragon yonga setlerine yer veriyor. Bu bakımdan üretim konusunda sıkıntı yaşaması beklenmiyor.

 

Oppo, Vivo ve Xiaomi ise ağırlıklı olarak MediaTek yonga setlerine güveniyor. Özellikle yapay zeka birimli Helio P60 yonga seti çok popüler oldu ve MediaTek’in gelirlerine de olumlu yansıdı. Mart ayında firma gelirlerini yüzde 58 arttırarak 688 milyon dolara yükseltti.

 

MediaTek yıl içerisinde Helio P40 ve Helio P70 yonga setlerini de piyasaya sürmeyi planlıyor. Böylece özellikle yapay zekâ ağırlıklı olarak müşterilerine geniş bir portföy sunmuş olacak. Bu yonga setleri önümüzdeki dönemde sıkça görebileceğiz.

 

Huawei Mate 20, 7nm mimarili işlemciden güç alacak

Huawei Mate 20, 7nm mimarili işlemciden güç alacak
 
7nm üretim süreciyle ilgili çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, 7nm fabrikasyon süreciyle üretilecek işlemci haberleri de ardı ardına geliyor. Snapdragon 855’in ardından Kirin 980 çipsetinin de 7nm üretim aşamasından geçerek üretileceği bilgisi, endüstri kaynaklarından gelen raporlar arasında yer alıyor. 
 
Gelen son raporlara göre, Huawei Mate 20 akıllı telefonuna güç sağlayacak Kirin 980 platformunun üretimini Tayvanlı üretici TSMC üstlenecek. Yıllardır HiSilicon ile kendi yonga setlerini geliştiren Huawei, bu konuda önemli yatırımlar yaparak büyük aşamalar kaydetti. Konuyla ilgili “Kendi işlemcinize sahip olmak büyük önem arz etmekte. Özellikle 5G teknolojisi ile birlikte konunun önemi çok daha iyi anlaşılacak. Şu an arka planda daha güçlü, yapay zeka konusunda çığır açacak yeni nesil işlemcilere inanılmaz yatırım yapıyoruz. Huawei olarak vizyonumuz sadece pazar lideri değil, teknoloji lideri olmak.” açıklamalarında bulunan Huawei CEO’su Richard Yu, yeni nesil işlemcilerin çok daha yetenekli olacağının altını çiziyor. 
 
Ayrıca Bkz.İşlemci açıkları, satın alma tercihinizi etkiledi mi? [Anket #3] 
Mate 10 ve Mate 10 Pro’ya güç veren Kirin 970 platformu, sahip olduğu dahili NPU (Nöral Bilgi İşlem Ünitesi) ile birlikte bir ilke imza atmış ve bizleri “zeki telefon” tabiriyle tanıştırmıştı. Daha gelişmiş bir NPU birimine sahip olacağı söylenen Kirin 980’de ise çok daha güçlü GPU ile birlikte Cortex-A75 çekirdek mimarisine yer verileceği gelen bilgiler arasında. 
 
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]