Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir
 
Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.
 
Facebook, daha önce Facebook Messenger yöneticisi David Marcus önderliğinde bir Blockchain araştırma takımı kurmuştu. Marcus bir dönem Paypal başkanlığı yapmış ve şu an Facebook Messenger’daki görevinin yanı sıra Coinbase yönetim kurulunda da bulunuyor.
 
Ayrıca Bkz.Huawei, cep telefonlarına Bitcoin cüzdanı ekliyor 
Bir şirketin, kendi kripto para birimi çıkartıp bu pazara girmesine yabancı değiliz. Popüler bir örnek olarak; Ripple, XRP ile piyasaya girmişti. dijital para piyasasında iyi ilerlemesine rağmen hakkında birkaç milyarlık davalar açılmış ve başı sıkıntıya girmişti.
 
Şirketin kripto para piyasasına girme söylentileri doğru olsa bile şu anlık yalnızca ilk aşamalarda. Dolayısıyla Facebook’un, kendi kripto para birimini çıkartıp bu pazara girmesi yakın bir tarihte olmayacaktır.

Veri skandalı bile kullanıcıları Facebook’tan soğutmaya yetmedi

Veri skandalı bile kullanıcıları Facebook'tan soğutmaya yetmedi
Facebook tartışmasız bir şekilde tarihinin en zor döneminden geçiyor ama Cambridge Analytica skandalı sonrasında sizce kaç kişi platformdan uzak durmayı seçmiş olabilir? Yeni bir Reuters/Ipsos anketine göre bu sayı düşündüğünüz kadar fazla değil.
 

Ayrıca Bkz.OnePlus 6, kalp atış hızı sensörü ile gelebilir

Hatırlayacağınız üzere, 87 milyondan fazla Facebook kullanıcısına ait verilerin siyasi bir danışmanlık firması olan Cambridge Analytica tarafından usulsüz şekilde kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Veri skandalının patlak vermesiyle başlatılan #deletefacebook (Facebook’u sil) kampanyası birçok ünlü isim ve şirket tarafından desteklendi.
 

Veri skandalı Facebook’un gelirlerini etkilemedi

Görünen o ki yaşanan tüm olumsuz gelişmeler kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu sosyal medya platformundan soğutmaya yetmemiş. 26 Nisan ile 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen anketin sonuçları, ABD’deki Facebook kullanıcılarının yaklaşık yarısının yakın zamanda siteyi kullandıkları süreyi değiştirmediğini, çeyreğinin ise daha fazla kullandığını gösteriyor. Kalan diğer çeyrek ise ya Facebook’a daha az giriş yapmış ya da hesaplarını silmiş kişilerden oluşuyor.
 
Ancak bu azalma, kullanımlarını arttıran kişi sayısıyla dengelenmiş durumda. Ayrıca ankete katılanların yüzde 64‘ü Facebook’u günde en az bir kez kullandığını söylemiş. Öte yandan veri skandalı şirketin finansal durumunu da pek etkilememiş görünüyor. Facebook’un yılın ilk çeyreğindeki geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artarak 11.97 milyar dolara ulaştı.

Facebook ve RED profesyonel bir sanal gerçeklik kamerası geliştiriyor

Facebook ve RED profesyonel bir sanal gerçeklik kamerası geliştiriyor

Oculus firmasını satın aldıktan sonra sanal gerçeklik sektöründe agresif bir yapıya bürünen Facebook, içerik konusunda önemli bir adım daha atıyor. Firma; RED ile birlikte profesyonel bir sanal gerçeklik kamerası geliştiriyor.

 

Üst seviye sanal gerçeklik deneyimi

 

Facebook uzun zamandır içerik üreticilerine yol gösterme amacı güdüyordu. 2016 yılında Surround 360 adında bir platform duyuran firma hem açık kaynak olarak özellik rehberleri yayınlamış hem de 17 sensörlü bir VR kamerasının tasarımını hazırlamıştı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Bünyesinde sanal gerçeklik içeriklerini daha kaliteli hale getirmeyi isteyen firma geçen yıl da 24 kameralı ve 6 kameralı iki ayrı Surround 360 sisteminin tasarımını yayınlamıştı. Firma bu kez üretim yapmaya karar verdi.

 

8K kameraların büyük ismi RED ile yapılan ortaklıkta yine 8K çözünürlüğünde ve 6DoF açılı bir kamera hazırlanıyor. Kullanıcının sanal ortamda tamamen gerçek dünyadaymış gibi hareket etmesini sağlayacak olan kameranın henüz ismi ve fiyatı belli değil.

 

Facebook’un doğrudan profesyonel içerik üreticilere pazarlayacağı yeni kameranın mevcut RED ürünlerine bakarak 50 bin dolar seviyesinin üzerine çıkabileceğini söylemek abartı olmayacaktır.

 

Cambridge Analytica kapanıyor

Cambridge Analytica kapanıyor
Yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz bir şekilde kullandığı ortaya çıkan Londra merkezli Cambridge Analytica kapanıyor. Siyasi danışmanlık firmasının bağlı olduğu SCL Group’un kurucusu Nigel Oakes, her iki şirketin de kapatılacağını doğruladı. Ayrıca şirket tarafından yayınlanan basın bildirisinde operasyonların durdurulduğu ve ABD ve İngiltere’de iflas işlemleri başlatılacağı açıklandı.
 

Ayrıca Bkz.Apple, iPhone pil değişim programının zararını, “gereksiz” onarım yaparak çıkarmaya çalışıyor

Basın açıklamasında hala masum olduğunu savunan şirket, sadece yasal değil aynı zamanda hem siyasi hem de ticari alanlardaki çevrimiçi reklamcılığın standart bir bileşeni olarak kabul edilen faaliyetleri nedeniyle suçlandığını belirtti. Oluşturulan kötü imaj sonrasında müşteri kaybına uğradığını belirten şirket bu şartlar altında faaliyet sürdürmenin mümkün olmadığı kararına vardıklarını duyurdu.

Zuckerberg ifadeye çağrıldı

ABD’deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump‘ın ekibi tarafından görevlendirilen İngiliz araştırma şirketinin, zararsız gibi görünen bir kişilik testi uygulamasıyla milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerini topladığı ortaya çıkmıştı. Trump’ın başkan seçilmesinde önemli bir rol oynadığı söylenen şirket, veri skandalının patlak vermesiyle kendini ateşin ortasında buldu.
 
Gizlilik ihlalinin odak noktasındaki bir diğer şirket olan Facebook da konuyla ilgili büyük sıkıntı yaşıyor. Sosyal medya devinin kurucusu Mark Zuckerberg veri skandalının ardından ABD Kongresi‘nde ifade vermek zorunda kaldı. Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix ise Trump’ın kampanyasında etkin bir rol oynadıklarını itiraf eden gizli kamera görüntülerinin yayınlanmasından ardından görevinden alındı.

Facebook veri sızıntısı olmasın diye ödül programı başlatıyor

Facebook veri sızıntısı olmasın diye ödül programı başlatıyor

Basit bir kişilik testi programının 87 milyon kullanıcının verisinin hoyratça elde edildiği bir seçim manipülasyonu aracına dönüşmesinin yankıları sürüyor. Mark Zuckerberg bütün sorumluluğu üzerine alarak tepkileri biraz dindirmiş gibi görünüyor.

 

Kötü kullanıma yönelik

 

Kullanıcılarına özür mektubu yayınlayan ve senato önünde de ifade veren Zuckerberg, halen hesap silme kampanyaları devam etse de hisseleri yükselişe geçirmeyi başardı. CEO ayrıca yeni bir ödül programının da müjdesini verdi.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Data Abuse Bounty adıyla başlayan ödül programı doğrudan kullanıcılara yönelik yapılıyor. Kullanıcılar kendilerine ait verileri çalan, üçüncü taraflara satan veya kötüye kullanan uygulamalar tespit ettiklerinde ödül kazanacaklar.

 

Programda bazı şartlar var. İlk olarak kötü niyetli uygulamanın en az 10 bin kullanıcısının olması gerekiyor. İkinci olarak sadece toplama değil kötüye kullanma da tespit edilmeli. Son olarak kimse tarafından bilinmeyen ve araştırılmayan bir uygulama olması gerek.

 

Program sadece kötüye kullanım amaçlı olduğu için zararlı yazılım, sosyal mühendislik amaçları ve Instagram gibi diğer iştirakler ödül dışı bırakılmış. Toplam ödül havuzu hakkında bir bilgi yok ancak 40 bin dolar civarında olabileceği tahmin ediliyor.

 

Facebook, Rusya ile ilişkili 273 hesap ve sayfayı kapattı

Facebook, Rusya ile ilişkili 273 hesap ve sayfayı kapattı

Rus kaynaklı olduğu ve yanlış bilgilendirme yaptığı tespit edilen İnternet Araştırma Ajansı’na ait olan hesaplar ile sayfalar sosyal medya devleri tarafından birer birer kapatılıyor. Son olarak Facebook, Rusya ile ilişkili 273 hesap ve sayfayı kapattı.

 

Tamamı Rus etkisinde

 

Firmadan yapılan açıklamada İnternet Araştırma Ajansı tarafından yönetildiği tespit edilen 70 Facebook hesabı, 138 Facebook sayfası ve 65 Instagram hesabı kapatıldı. Buna yönelik olarak toplanan delil niteliğinde reklamlar ve gönderiler de paylaşıldı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Tespit edilen son hesapların oldukça etkili olduğu ifade ediliyor. Sayfalardan birisi 1 milyon civarında takipçiye sahip. Instagram hesaplarında da toplamda 493 bin civarında takipçi var. 2015 yılından bu yana bu hesaplar toplamda 167 bin dolarlık reklam harcaması yapmış.

 

Seçimlerde IAA kaynaklı bu hesapların Facebook iştirakleri üzerinde etkili reklamlar ve manipülasyonlar yaptığının ortaya çıkması sosyal ağ devini oldukça zora sokmuştu. Senatoda ifade de veren Facebook yoğun bir çalışma içerisine girerek hesapları tespite ve yasaklamaya başlamıştı.

 

Geçen yıl yaklaşık seçimlerle alakalı yaklaşık 3000 bin reklam kaldırıldı. Diğer taraftan Fransa’daki seçimleri etkilemeye yönelik açılan 30 bin civarında sahte hesap tespit edildi ve kapatıldı. Son kapatılan hesapların tespiti için Facebook’un aylardır çalıştığı ifade ediliyor.

 

Mark Zuckerberg: Facebook’u en iyi ben yönetirim

Mark Zuckerberg: Facebook’u en iyi ben yönetirim

Facebook’u kuran ve bugünlere gelmesinde en büyük emeği olan Mark Zuckerberg’in patronluğu artık sorgulanmaya başladı. Aslında daha önce de ufak tefek eleştiriler vardı ancak son sızıntı olaylarından sonra iyice ayyuka çıktı.

 

Görevinin başında

 

Hatırlanacağı üzere Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının kişilik testi için 300 bin dolayında Facebook kullanıcısının bazı verilerini kullanmak üzere sosyal ağdan aldığı izin, Cambridge Analytica firmasının 100 milyona yakın kişinin tüm verilerini hortumlayarak bir seçim manipülasyonu aracı haline getirmesine dönüşmüştü.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Bir firma çalışanının itiraflarıyla ortaya çıkan olayın aslında Facebook tarafından bilindiği ve o dönem sessiz bir şekilde üstünün örtüldüğü ortaya çıktı. Sonrasında ise olaylar çığ gibi gelişti.

 

Mark Zuckerberg özür mektupları yayınlayarak hatanın kendisinde olduğunu ve bundan sonra çok daha etkili tedbirler alacağını duyurdu. Yine de tarihindeki en büyük veri sızıntısı olayından sonra Zuckerberg’in istifa etmeye niyeti yok.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zuckerberg, hayatın hatalardan ders çıkarmaktan ibaret olduğunu ve bu sayede ilerlemek için gerekli olan tecrübenin edinilebileceğini savundu. Facebook’u yönetebilecek en iyi kişinin halen kendisi olduğunu mu düşündüğü sorusuna ise ünlü CEO evet cevabını verdi. Yönetim kurulunun kendisini görevden alıp almayacağına dair bir soruya ise bilgisinin olmadığını belirtti.

 

Veri skandalı daha epey sosyal ağın başını ağrıtacak gibi görünüyor. Aslında Facebook çok önceden alması gereken tedbirleri şimdi alıyor. Buna seçimi manipüle etmeye çalışan Rus kaynaklı hesaplar da dahil.

 

Kısa süre önce üçüncü taraf uygulamaların verilere erişme şekline kısıtlama getiren Facebook, Tinder uygulamasının çökmesine sebep olmuştu. Ayrıca kullanıcıların telefon numarası ve email adresleri ile aranabilmesi özelliği de devre dışı bırakıldı. Veri istismarının aslında bu özellik üzerinden yapıldığı ifade ediliyor.

 

Facebook’tan şok açıklama: Veri skandalı 87 milyon kullanıcıyı etkilemiş olabilir

Facebook'tan şok açıklama: Veri skandalı 87 milyon kullanıcıyı etkilemiş olabilir
Facebook Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Cambridge Analytica veri skandalından 87 milyon kişinin etkilendiğine inandıklarını söyledi. Şirket daha önce ABD’deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump‘ın ekibi tarafından görevlendirilen İngiliz araştırma şirketinin, 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz şekilde toplandığını tahmin ediyordu.
 

Ayrıca Bkz.Yeni Spider-Man oyunu Eylül ayında geliyor

Facebook’un açıkladığı güncel rakam, üçüncü tarafların platformdaki kullanıcı verilerine erişimini kısıtlamak için attığı yeni adımları özetleyen bildirisinde yer alıyor. Sosyal medya devi Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini uygunsuz bir şekilde alması ve Facebook söyledikten sonra bu bilgileri hala silmediğinin ortaya çıkmasının ardından kendisine karşı yöneltilen ağır eleştirilerin altından kalkma çabasında.
 

Facebook veri koruma politikasını katılaştırdı

Facebook, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine sunulan kişisel verileri kısıtlamak için bazı adımlar atmış durumda. Veri politikası değişikliklerinin bir parçası olarak artık Android kullanıcılarının bir yıldan daha eski arama ve metin günlüklerini silinecek. Facebook ayrıca e-posta adresi veya telefon numarasıyla kullanıcı arama özelliğini de devre dışı bırakacak.
 
Ayrıca sosyal medya devinin üçüncü taraf API‘lerinde de ciddi erişim kısıtlamaları söz konusu. Etkinlikler API’sini kullanan uygulamalar artık konuk listesine veya duvar gönderilerine erişmeyecek. Gruplar API’si de benzer şekilde grubun üye listesine erişim sağlayamayacak. Bundan böyle üçüncü taraf uygulamaların dini ve politik görüş, ilişki durumu, arkadaş listeleri ve eğitim durumu gibi kişisel bilgilere erişimi de yasak.
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]