İşte karşınızda Moto Z3 Play

İşte karşınızda Moto Z3 Play
Lenovo’nun Moto Z3 Play‘i tanıtmasının zamanı geldi, zira şirket Z2 Play modelini 1 Haziran 2017‘de lanse etmişti. Ancak Evan Blass’ın sızıntıları sayesinde cihazı görmek için beklemek zorunda kalmayacağız. Yayınlanan yeni görseller Z3 Play’in tüm tasarımını gözler önüne sermiş durumda.
 

Ayrıca Bkz.Microsoft, iMessage’ı Windows platformuna getirmek istiyor

Akıllı telefon 16:9 görüntü oranından, daha uzun 18:9‘a geçiş yapıyor. Ayrıca parmak izi sensörünün ön tarafa değil de, yandaki ses açma – kapama tuşlarının altında yerleştirildiğini görüyoruz. Moto’nun sensörü, G6 Play modelinde olduğu gibi Moto logosunun içine yerleştirmemesi ilginç.
 

Çift arka kamera ve Moto Mod desteği

Bildiğiniz üzere Z2 Play, tek arka kamerayla geldi. Z3 Play ise çift arka kamera teknolojisine sahip olacak. Cihaz, arkadaki mod bağlantısından da anlaşılabileceği üzere Moto Mod‘ları desteklemeye devam edecek. Lenovo’nun çok yakında Moto Z3 Play’i resmi olarak tanıtması bekleniyor.

Google’dan çentik modasına destek: Android P’de saat sola taşındı

Google'dan çentik modasına destek: Android P'de saat sola taşındı
Android Authority’nin raporuna göre bir Google mühendisi, çentik yüzünden Android P’nin saatini sol tarafa taşıdıklarını doğruladı. Google I/O 2018 konferansındaki bir sohbet oturumunda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan mühendis, saati taşıyarak ekran panelinin çentikli olup olmadığına bakılmaksızın Android cihazlarda tutarlı bir deneyim oluşturabildiklerini söyledi.
 

Ayrıca Bkz.İşte karşınızda Moto Z3 Play

Android Oreo’da (yukarıda) saat, ekranın sağ üst köşesinde yer alıyor. Android P’de (aşağıda) ise sol üste taşınmış durumda. Yapılan bu değişiklik, pil ve Wi-Fi göstergelerinin de sağ tarafta bırakılmasıyla birlikte ekranın üst kısmını dengelemiş.
 

Pixel 3 çentikli ekranla mı gelecek?

Google’ın bu yeni tasarım trendine bu kadar hızlı reaksiyon göstermesi ilginç. Arama devi en yeni Android sürümünün yerleşimini çentiğe göre ayarlaması, Pixel 3‘ün de çentikli ekrana sahip olacağı yönündeki söylentileri doğrular nitelikte.
 
Google’ın geçmişte de Pixel cihazları için Android’e ufak dokunuşlar yaparak optimize ettiğine şahit olmuştuk. Bu tür bir donanım değişikliğini desteklemek, şirketin bir sonraki telefonunun çentikli olabileceğini düşündürüyor. Haklı çıkıp çıkmayacağımızı ise zaman gösterecek.

Dünyanın ilk blockchain tabanlı akıllı telefonunun özellikleri açıklandı

Dünyanın ilk blockchain tabanlı akıllı telefonunun özellikleri açıklandı
Sirin Labs isimli şirketi, 16.000 dolar fiyat etiketine sahip, ultra güvenli bir Android telefon çıkardığında duymuş olabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz üzere bir akıllı telefon için bu mantık dışı parayı ödemeye yanaşan çok fazla kişi olmayınca proje patladı ve geçen yıl Sirin Labs Solarin marka akıllı telefon sonlandırıldı.
 

Ayrıca Bkz.Google bu sonbaharda Pixel markalı bir akıllı saat çıkarabilir

Şirketin şu an üretim hattında bir başka telefon var ancak farklı bir cihaz. Blockchain teknolojisiyle desteklenen bir akıllı telefondan bahsediyoruz. Sirin Labs, dünyanın ilk blockchain tabanlı akıllı telefonu olduğunu iddia ettiği Finney‘in teknik özelliklerini açıkladı.
 

Fiyat etiketi 999 dolar

Şirkete göre Finney, Snapdragon 845 yonga seti ve 6 GB RAM ile güçlendirilecek. Ayrıca 18:9 görüntü oranına sahip 6 inç ekrana ve 128 GB dahili depolama alanına sahip olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte 12 megapiksel arka ve 8 megapiksel ön kamera, 3.000 mAh pil, parmak izi sensörü, Bluetooth 5.0, NFC ve dijital para birimleriniz için soğuk depolama cüzdanı da sunacak. Telefonun Android 8.1 Oreo tabanlı Sirin OS ile çalışacağını da ekleyelim.
 
Sirin Labs, cihazı üretmesi için Foxconn ile anlaştı. 999 dolara satılacak akıllı telefonu Çinli şirket üretecek. Finney marka telefonda çeşitli merkezi olmayan uygulamalarda kullanılmak üzere kesintisiz ve otomatik token dönüşümlerine olanak tanıyan bir “Token Dönüştürme Hizmeti” de olacak.
 

Google Lens yeni özelliklerle birçok Android telefonun kamera uygulamasına geliyor

Google Lens yeni özelliklerle birçok Android telefonun kamera uygulamasına geliyor
Yapay zekayı telefon kamerasıyla birleştiren Google Lens teknolojisi, önümüzdeki haftadan başlayarak daha erişilebilir hale gelecek. Artık Google Fotoğraflar ve Assistant’ın içinde gizlenmekten kurtulan Lens, yakında çok sayıda cihazın Android kamera uygulamasına adapte edilecek.
 

Ayrıca Bkz.Android P tanıtıldı! İşte yenilenen arayüzüyle Android P

Arama devi bugün Google I/O 2018’de Google Lens’i telefonlarındaki kamera uygulamasına ekleyecek şirketleri açıkladı. Listede LG, Google, Motorola, Xiaomi, Sony, Nokia, Transsion, TCL, OnePlus, BQ ve Asus var. Tüm bu büyük Android üreticilerinin arasında, en önemlilerinden biri olan Samsung‘un yer almaması dikkat çekiyor. Maalesef Galaxy kullanıcıları şimdilik Bixby Vision ile idare etmek zorunda kalacaklar.
 
Bunun dışında Google Lens bazı yeni özellikler de kazanmış durumda. Bu özelliklerden ilki Akıllı Metin Seçimi olarak adlandırılmış. Gerçek dünyada karşılaştığınız metinleri –örneğin bir kitapta– kopyalayıp yapıştırmanıza izin veren bu özellik her şeyi yazma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.
 

Yeni özellikler makine öğrenmesi ile gelişecek

Lens’e gelen bir diğer özellik ise Stil Eşleştirme olarak öne çıkıyor. Amacı ise gerçek hayatta gözünüze çarpan öğelerin benzerlerini bulmanıza yardımcı olmak. Google’ın örneklerinden birinde kameraya gösterilen bir abajurun benzerlerinin hemde alışveriş bağlantıları ile birlikte ekrana getirildiği görüldü.
 
Son olarak Lens’e gerçek zamanlı sonuçların geleceğini göreceğiz. Esasında bu özellik, fotoğraf çekmenize gerek kalmadan kameranızı yönlendirdiğiniz şey hakkında bilgi almanızı sağlayacak. Şüphesiz ki Google Lens’e eklenen yeni özellikler harika görünüyor ve makine öğrenmesini temel alan çoğu şeyde olduğu gibi ne kadar çok kişi tarafından kullanılırlarsa o kadar iyi hale gelecekler.
 
Lens önümüzdeki hafta başlarında listelenen üreticilerin amiral gemisi telefonlarına gelecek. Bahsi geçen yeni özellikler ise önümüzdeki birkaç hafta boyunca tüm kullanıcılara yayılacak.

Microsoft’un yeni Windows 10 uygulaması akıllı telefonları PC’ye yansıtacak

Microsoft'un yeni Windows 10 uygulaması akıllı telefonları PC'ye yansıtacak
Microsoft yakında Windows 10 için, kullanıcıların telefonlarını bilgisayarlarına yansıtmasına olanak sağlayacak bir uygulama yayınlayacak. Yazılım devi, Your Phone (Telefonunuz) adlı uygulamayı bugün 2018 Build Geliştiriciler Konferansı’nda duyurdu.
 

Ayrıca Bkz.Veri skandalı bile kullanıcıları Facebook’tan soğutmaya yetmedi

Uygulamanın esas amacı kullanıcıların telefonlarını doğrudan bilgisayarlarına yansıtarak fotoğraflara, mesajlara, bildirimlere ve daha fazlasına erişebilmelerine olanak sağlamak.
 

Özellikler iOS ve Android platformuna göre değişecek

Windows 10 için tasarlanan uygulama kullanıcıların cihazlar arasında içerik paylaşmasını da kolaylaştıracak. Örneğin, cihazı fiziksel olarak ellerine almaya bile almaya gerek duymadan fotoğrafları telefonlarından PC’ye sürükleyebilecekler.
 
Uygulamanın sunduğu işlevler, iOS ve Android platformuna göre farklılık gösterecek. Ancak şirket neredeyse tüm Android telefon arayüzünü bir bilgisayara yansıtabileceğini söyledi. Microsoft, bu hafta  Windows Insider’lar ile Your Phone (Telefonunuz) uygulamasını test etmeye başlayacağını duyurdu. Sonbaharda gelmesi beklenen Redstone 5 güncellemesiyle de tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulabilir.

Bilim adamları açıkladı: Cep telefonunun beyin tümörü yaptığına dair kanıt yok

Bilim adamları açıkladı: Cep telefonunun beyin tümörü yaptığına dair kanıt yok
İngiliz Bilim Adamları, İngiltere’de son 20 yıldaki tüm yaş gruplarında görülen beyin tümörlerinin sayısındaki artışa, cep telefonu kullanımının neden olduğuna dair yayınlanan bir makaleyi ağır şekilde eleştirdiler. Çevre ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan raporda, İngiltere’de 1995 ve 2015 yılları arasında 79 bin 241 kötü huylu beyin tümörü vakasının ortaya çıktığı belirtiliyor. Araştırma Glioblastoma Multiforme (GBM) olarak bilinen agresif ve genellikle ölümcül beyin tümörlerini baz alıyor.
Ayrıca Bkz.Apple Watch bir kişinin daha hayatını kurtardı
Araştırmacılar kötü huylu beyin tümörlerine, yaygın çevresel veya yaşamsal faktörlerin neden olduğunu belirterek, bunun en büyük nedeninin ise cep telefonlarının olabileceğini ifade ediyorlar. İngiltere Kanserli Çocuklar Vakfı lideri Alasdair Philips, konu ile ilgili olarak: “Söz konusu araştırmada, kötü huylu beyin tümörlerinde oldukça anlamlı bir yükseliş gördük. Buna paralel olarak, mobil ve kablosuz telefon kullanımının bu rahatsızlığı tetiklemede önemli bir rol oynadıklarını düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

İngiliz Akademisyenler: Konuyla ilgili bilimsel kanıt yok

Çevre ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bu makale, ülkedeki birkaç kıdemli Bilim Adamı tarafından çürütüldü. Manchester Üniversitesi Moleküler Biyoloji Profesörü Andrew Sharrocks şunları söyledi: “Bu çalışma, beyin tümörlerinin nedenini araştırmıyor veya açığa çıkarmıyor. Sadece cep telefonlarından yayılan radyasyon gibi muhtemel nedenlerle ilgili spekülasyonlar yapıyor. Cep telefonları ve beyin tümörleri arasındaki bağlantı konusunda sıfır kanıt var.”
Cambridge Üniversitesi’nde Kanser Epidemiyolojisi Profesörü Paul Pharoah ise araştırmanın yayınlandığı derginin kalitesinin sorgulanacağını belirterek: “Bu çığır açan bir çalışma ise, daha saygın bir dergide yayınlanmış olurdu. 1971 yılından bu yana beyin kanserinin artmakta olduğu iyi bilinmektedir. Araştırmacılar bize çok fazla yeni bir şey sunmyorlar. Yaptıkları şey sadece bu artışa neden olabilecek çeşitli risk faktörlerini belirtmek. Varsayımlarla değil, bu iddialarını destekleyecek yeni bir veri sunmalılar. Beyin tümörlerine aşırı cep telefonu kullanımının neden olabileceğine işaret etmek son derece yanıltıcıdır, çünkü bu durum herhangi bir nedenin diğerlerine göre daha muhtemel olduğunu göstermez.” ifadelerini kullandı.
Araştırmanın yazarlarından ve İngiltere Kanserli Çocuklar Vakfı’nın yöneticilerinden Profesör Denis Henshaw ise: “Bulgularımızla, kanser artışının arkasındaki mekanizmalara daha dikkatli odaklanılması gerektiğine dikkat çekmek istedik.” derken, Vakfın başkanı Cliff O’Gorman: “Bu çalışma bağımsız olarak yayınlandı ve İngiltere Kanserli Çocuklar Vakfı tarafından finanse edilmedi. Bununla birlikte, beyin tümörü teşhisi konan çocuk sayısındaki artış endişe verici. Beyin tümörleri İngiltere’de, diğer kanser türlerine göre daha fazla ölüme sebep olmaktadır. Genç hastalar için daha güvenli tedaviler yapmak ve hastalığa yakalanma sayısını düşürmek için çok fazla araştırma yapmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 

LG, G7’nin Google Assistant tuşuna farklı işlev atanmasına izin verebilir

LG, G7'nin Google Assistant tuşuna farklı işlev atanmasına izin verebilir
LG G7 ThinQ’in tanıtılmasıyla birlikte cihazın Google Assistant‘ı başlatmaya yarayan fiziksel bir tuşla geleceğine yönelik söylentiler doğru çıktı. Ayrıca, LG’nin sanal asistan tuşuna farklı bir işlev atanmasına izin vermediğini de gördük. Ancak Güney Koreli şirketin bu kararı kesinlikle değişmeyecek diye bir şey yok.
 

Ayrıca Bkz.Google Assistant artık 5.000’den falza akıllı ev cihazıyla uyumlu

Android Authority’nin raporuna bakılırsa LG’nin Google Asistan tuşuna farklı bir işlev atanması konusunda kapıları tamamen kapatmadığı anlaşılıyor. LG şu anda buna izin verecek bir planının olmadığını iddia ediyor ancak şirket aynı zamanda akıllı telefon kullanıcılarının cihazda olmasını istediklerini gösteren bir tutum sergilemeleri gerektiğini de düşünüyor.
 

LG, müşteri isteklerini önemsiyor

Elbette tam olarak ne kadar kullanıcının bunu istemesi gerektiği veya LG’nin bunu belirlemek için nasıl bir ölçümleme yöntemi kullandığını bilemiyoruz fakat genel kanı şirketin kararından dönebileceği yönünde. Google Asistan’ı başlatmak için özel bir tuşa sahip olmak kötü bir fikir olmasa da, kullanıcıların bu tuşa diledikleri işlevi atama özgürlüğüne sahip olması gerek. LG’nin yakında fikrini değiştirip değiştirmeyeceğini önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz.
 

Apple kendi 5G modemini geliştirmek için çalışmalara başladı

Apple kendi 5G modemini geliştirmek için çalışmalara başladı
Bu yılın sonlarında ABD’de ilk 5G ağların hizmete sunulmaya başlanması bekleniyor. Dolayısıyla akıllı telefon üreticilerinin cihazlarında 5G özellikli modemlere yer verme konusunda ciddi atılımlar yapması gerek. Apple’ın 5G modem için Intel ile çalışabileceği yönünde söylentiler vardı ancak Cupertino’lu şirketin kendi modemini geliştirmeyi düşündüğü anlaşılıyor.
 

Ayrıca Bkz.Facebook mühendisinin, kullanıcı verilerinden faydalanarak kadınları taciz ettiği belirlendi

Glassdoor web sitesinde yer alan iş ilanına göre şirket 5G modem geliştirme konusunda çalışacak birilerini arıyor. Yada en azından işin tanımına göre speküle edilen şey bu. Özellikle 5G’den bahsedilmiyor ancak aranan kişinin milimetre dalga entegre devre tasarım mühendisi olarak çalışacağı ve çoklu gigabit kablosuz yongalar için devre ve sistem çözümleri sağlamaktan sorumlu olacağı belirtilmiş.
 

Apple’ın 5G modem geliştirmesi sürpriz olmayacak

5G ağların bir versiyonunun milimetre dalga frekansı bantlarından yararlandığı göz önüne alındığında, iş ilanının 5G geliştirme süreciyle ilgili olabileceği düşünülüyor. Apple sadece 5G modem konusunda Intel ile çalışacak birini arıyor olabilir ancak aynı zamanda şirketin kendi yonga setlerini geliştirdiği göz önüne alındığında, kendi 5G modemini geliştirmeye başlaması da pek hayal gibi gelmiyor.

2018 iPhone modellerinin kutusundan 3.5 mm kulaklık jakı adaptörü çıkmayabilir

2018 iPhone modellerinin kutusundan 3.5 mm kulaklık jakı adaptörü çıkmayabilir
Apple’ın Eylül ayında üç yeni iPhone çıkaracağına yönelik söylentiler var. Şimdi ise 2018 iPhone modellerinin Lightning – 3.5 mm kulaklık jakı adaptörü ile gelmeyeceği öne sürüldü. Bildiğiniz gibi kulaklık jakı bulunan aygıtları Lightning portu üzerinden iPhone’lara bağlamanızı sağlayan bu adaptör şu anda iPhone kutusundan çıkıyor.
 

Ayrıca Bkz.Rusya dünyanın ilk yüzen nükleer santralinin inşasını tamamladı

Barclays analisti Blayne Curtis ve ortakları Apple’ın bu yıldan itibaren yeni iPhone’larla birlikte adaptör göndermeyeceğini düşünüyor. Bilgi doğruysa, standart kablolu kulaklık kullanmak isteyenlerin adaptörü ayrı olarak satın almaları gerekecek.
 

Adaptör şu anda 39 TL’ye satılıyor

Apple’ın kulaklık girişini iPhone 7 ile birlikte kaldırması büyük tartışmaları da beraberinde getirmişti. Şirket bu adaptörü iPhone kutusuna dahil ederek geçişi kolaylaştırdı. Ayrıca adaptör şu anda 39 TL karşılığında satılıyor.
 
Kablosuz kulaklıkların popüler hale gelmesi ve AirPods‘un başarılı bir grafik çizmesi nedeniyle Apple’ın bu adaptörü yeni iPhone’larla birlikte göndermeyeceği tahmin ediliyor. Her halükarda tüm kararlarıyla tartışma yaratan şirketin bu konuda da ciddi eleştirilere maruz kalacağını daha şimdiden söyleyebiliriz.
Page 1 of 31 2 3
 • Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  Renault ve Nissan, Çin'in lider batarya üreticisinden destek alacak

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Pek çok üreticinin yaptığı gibi Çin pazarına özel yeni elektrikli araçlar üretmeyi planlayan Nissan ve Renault, batarya konusunda destek almak için ülkenin önde gelen batarya üreticilerinden Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketiyle anlaşmaya karar verdi. Nikkei tarafından yapılan habere göre, dev üreticiler başlangıç olarak iki özel elektrikli araç programına batarya desteği için aralarında sözleşme imzaladı. […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]

 • Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  Seks Hikayesi – Yeminli bir okurumuzdan :

  by on 30 Mayıs 2018 - 0 Comments

  mrb lar değerli okuyucularım size başımdan geçen gerçek hakiki bir hikayeyi açıklama yapmak istiyorum .. ben 22 yaşındayım 176 boylarında yakışıklıyım birazda neyse konuya geçelim bir akrabamın kızı vardı ismi derya kendisi 18 yaşındayken kocaya kaçıp evlendi duymuştum o kadar bir akrabam var ama hiç yüzünü görmedim ben aradan iki yıl geçti kocasına kızıp annesini […]

 • Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  Facebook, kendi kripto parasını çıkartabilir

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

    Şirketin gelecek planlarınca kullanıcılar, sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden mal ve hizmet alışverişi yaparken şirketin kendi dijital para birimini kullanabilecekler. Böylece hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığı rahatça kayıt altına alınabilecek. Dolayısıyla hırsızlara ve dolandırıcılara karşı tedbirler alınmış olunacak ve daha güvenli alışveriş için de bir adım atılacak.   Facebook, daha önce Facebook Messenger […]

 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  DJI Phantom 4 Pro V2.0 duyuruldu

  by on 13 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Ticari Drone sektörünün bir numaralı ismi DJI, popüler Phantom serisine yeni bir üye ekledi. Firma tamamen baştan tasarlamak yerine DJI Phantom 4 Pro modelini elden geçirerek yenilemiş.   DJI Phantom 4 Pro V2.0 özellikleri ve fiyatı   Profesyonel kullanıcıları hedefleyen DJI Phantom 4 Pro V2.0 versiyonu OcuSync aktarım teknolojisi ile video aktarımlarını yüksek çözünürlük ve […]